Sekret zalewy do ogórków kiszonych. Jak idealnie połączyć składniki, by uzyskać znajomy smak dzieciństwa?
Owocowe i warzywne skarby lata na dobre rozgościły się w okolicznych sklepach i targach. Mijane stragany pysznią się dojrzałymi pomidorami, soczystą sałatą, słodkimi malinami oraz ociekającymi sokiem nektarynkami. Przełom czerwca i lipca to także doskonała okazja do przygotowania własnoręcznie robionych ogórków. Choć nic nie przebije tych robionych przez mamę oraz babcię, zdradzamy sekret idealnej zalewy, która napełni je smakiem.
Spis treści:
Jak zrobić zalewę na ogórki kiszone?
Idealne proporcje soli do wody, dzięki którym powstanie wyśmienita zalewa do ogórków kiszonych, znały już nasze babcie i prababcie. Jaką ilość podanych składników uznaje się za najlepszą? By za każdym razem zapewnić sobie sukces oraz móc cieszyć się smakiem udanych ogórków, połączmy ze sobą 1 litr ciepłej wody oraz 1 pełną łyżkę soli. Osoby od wielu lat przygotowujące przetwory doradzają wybór soli kamiennej. Taka solanka nie tylko jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu, ale dodatkowo wydobywa pełnię smaku warzyw.
Idealnie ukiszone ogórki - przepis
Kiszone ogórki to polskie dobro narodowe. Planując ich przygotowanie, wybierajmy jedynie ogórki gruntowe. Podłużne i gładkie ogórki szklarniowe nie nadają się do tego celu, gdyż zawierają w sobie zbyt dużo wody. Gotowy przetwór idealnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu, kanapek, zupy ogórkowej oraz jako samodzielna przekąska.
Składniki:
- 1 kg niewielkich ogórków gruntowych
- 6-8 ząbków polskiego czosnku
- 1 korzeń chrzanu
- 3-4 łodygi kopru z baldachami
- opcjonalnie: liście czarnej porzeczki, wiśni lub dębu
Przygotowanie:
- Ogórki gruntowe wkładamy do miski, zalewamy zimną wodą i moczymy przez ok. 2 godziny. Po tym czasie wylewamy wodę i ponownie dokładnie je opłukujemy.
- W kolejnym kroku przechodzimy do przygotowania zalewy do ogórków kiszonych. Postępujemy zgodnie z instrukcją podaną powyżej.
- Słoiki wraz z zakrętkami wyparzamy i wycieramy do sucha. Na dnie układamy łodygę kopru, 2-3 ząbki czosnku oraz kilka kawałków chrzanu.
- Do słoików wkładamy ogórki. Układamy je pionowo, by ciasno do siebie przylegały.
- Tak przygotowane zalewamy gotową solanką i szczelnie zakręcamy. Zwróćmy uwagę na to, by górka krawędź słoika oraz zakrętka pozostały suche.
- Jeśli chcemy dodatkowo podrasować smak przygotowywanego przetworu, dodajmy do słoików po kilka liści wiśni, dębu lub czarnej porzeczki.
- Wciąż ciepłe słoiki przykrywamy ręcznikiem lub kocem i pozostawiamy w ten sposób na ok. 12 godzin. W ten sposób jeszcze lepiej się zawekują.
Czas kiszenia ogórków
Po kilkunastogodzinnym wekowaniu przenosimy słoiki z ogórkami do ciemnego i chłodnego miejsca. Świetnie sprawdzi się piwnica, spiżarnia lub garaż. Temperatura w trakcie kiszenia ma spore znaczenie. Chłód chroni je przed nadmiernym puchnięciem, przez co mogą stać się puste w środku. Po jakim czasie kiszone ogórki będą nadawały się do jedzenia? Doświadczone panie domu doradzają uzbroić się w cierpliwość i dać im ok. 2-3 tygodnie.
Sprawdź również: