Obsadź nimi obficie grządki obok ogórków. Nie opędzisz się od plonów

Jakie jest najlepsze sąsiedztwo dla ogórków? Okazuje się, że zasadzenie konkretnych roślin czy warzyw może wspomagać ich wzrost i przy okazji odstraszać szkodniki. Co sadzić obok ogórków?

Co sadzić obok ogórków? Sąsiedztwo innych warzyw czy roślin ma duże znaczenie
Co sadzić obok ogórków? Sąsiedztwo innych warzyw czy roślin ma duże znaczenie123RF/PICSEL

Spis treści:

  Ogórki gruntowe to jedne z najchętniej uprawianych w Polsce warzyw. Są cenione ze względu na liczne możliwości zastosowania w kuchni, jak i walory smakowe. Ogórek ma niezbyt dużo witamin i składników odżywczych. Jest za to niskokaloryczny i pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Dzięki temu jest stałym elementem menu w dietach odchudzających.

  Ogórki będą najlepiej rosły w miejscu osłoniętym i dobrze nasłonecznionym. Optymalna temperatura wzrostu to 18-25 st. C. Ogórek jest wrażliwy na przymrozek, dlatego z wsiewaniem ogórków do gruntu należy zaczekać, aż pogoda będzie ku temu sprzyjająca. Warzywo najlepiej rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych i bogatych w próchnicę - najlepsze będzie pH 6,5-7,0.

  Jeśli marzymy o łodygach uginających się od tych zielonych warzyw, warto zainteresować się też tym, w jakim sąsiedztwie ogórki rosną najlepiej.

  Co najlepiej sadzić obok ogórków? Okazuje się, że sąsiedzi na grządce mają kluczowe znaczenie. Daje to korzyści zarówno dla nich, jak i sąsiadujących z nimi roślin, ziół czy warzyw.

  Zalety dobrego sąsiedztwa na grządce

  Odpowiednie warzywa, zioła czy kwiaty będą wspomagały wzrost ogórków, przyciągały pożyteczne owady i odstraszały szkodniki. Co więcej, "rywalizacja" między roślinami o przestrzeń na grządce, wodę i składniki pokarmowe będzie o wiele mniejsza. Dodatkowo, idealni sąsiedzi wzbogacą glebę korzystnymi składnikami odżywczymi, a wyższe rośliny zapewnią cień.

  Ogórek jest jednym z najczęściej hodowanych warzyw w Polsce
  Ogórek jest jednym z najczęściej hodowanych warzyw w Polsce123RF/PICSEL

  Posadź obok ogórków. Nie opędzisz się od plonów

  Na początek: jakie warzywa sadzić obok ogórków?

  Ogórki będą rosły najlepiej w towarzystwie roślin strączkowych. Najlepszym wyborem są fasola i groch, ponieważ dostarczają dużo potrzebnego im azotu. Co więcej, warzywa pnące się na podporach mogą stać się też swego rodzaju zasłoną dla ogórków i tym samym chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

  Oprócz wspomnianych warzyw, idealnymi sąsiadami będą również sałata, burak ćwikłowy, szpinak, seler czy czosnek. Unikaj z kolei ziemniaków, rzodkiewki czy pomidorów - ogórki niezbyt przepadają za takimi sąsiadami na grządce.

  Ogórki lubią również towarzystwo niektórych ziół. Na liście znajdują się kolendra, oregano, bazylia i kminek. Działają odstraszająco na mrówki, mszyce czy chrząszcze. Wspomniana bazylia ogranicza z kolei występowanie mączniaka na ogórkach. Jednak przy sadzeniu ziół dobrze zachować rozwagę - mają silny zapach, który może wpływać na smak ogórków. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się umiar.

  W sąsiedztwie ogórków można też sadzić kwiaty. Będą nie tylko dekorowały grządkę, ale również odstraszały szkodniki. W tej roli najlepiej sprawdzą się nasturcja, aksamitka i nagietek. To sprzymierzeńcy w walce z mączlikiem, mszycami i nicieniami. Kwiaty te działają z kolei jak magnes na pszczoły czy motyle, które będą pomocne zwłaszcza przy mszycach.

  Ogórki często sadzi się wspólnie ze słonecznikiem i kukurydzą, które chronią je przed nadmiernym słońcem i wiatrem. Co więcej, stanowią naturalną podporę dla ogórków, dzięki którym mogą się piąć. Ze względu na to, że znajdują się wówczas wyżej od podłoża, ryzyko wystąpienia chorób grzybowych zmniejsza się. To nie koniec listy zalet - głęboki system korzeniowy kukurydzy i słonecznika sprawia, że nie stanowią konkurencji dla ogórków, jeśli chodzi o pozyskiwanie wody i substancji odżywczych.

  ***

  Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas