Czy znasz różnicę między hortensjami? Wiedza ta na pewno zaprocentuje w ogrodzie

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Hortensje zaliczane są do tych roślin, które Polacy dosłownie pokochali. Trudno się dziwić, ponieważ nie ma nic piękniejszego w ogrodzie, jak dorodne krzewy, które tak intensywnie i pięknie kwitną. W internecie aż roi się od porad dotyczących uprawy i pielęgnacji tych cudownych krzewów: wszystko po to, aby rosły jak najpiękniej. Wiadomo też, że dwa najpopularniejsze gatunki: hortensja ogrodowa i bukietowa, choć podobne, to mają różne wymagania. Warto je poznać, aby uprawa obu roślin poszły jak z płatka.

Hortensja ogrodowa czy hortensja bukietowa? Warto wiedzieć, z czym mamy do czynienia w ogrodzie
Hortensja ogrodowa czy hortensja bukietowa? Warto wiedzieć, z czym mamy do czynienia w ogrodzie123RF/PICSEL

Hortensja ogrodowa czy bukietowa? To ogromna różnica!

Wydawać by się mogło, że hortensja ogrodowa oraz bukietowa są gatunkami bardzo do siebie podobnymi. Oczywiście, prawdą jest, że wiele je łączy, ale z racji swoich różnic, mają inne wymagania uprawowe, co jest istotne, jeśli chcemy, by prawidłowo i zdrowo rosły. Czym różni się hortensja ogrodowa od hortensji bukietowej? Można łatwo je odróżnić po ich przepięknych kwiatach i po oryginalnym pokroju.

Filharmonia zawitała do szpitala. Szumowski: Muzyka pomaga we wszystkimPolsat News

Jak wygląda hortensja ogrodowa?

Hortensja ogrodowa jest krzewem, na którym pojawiają się przepiękne kwiaty i właśnie po nich można z łatwością poznać, z którą rośliną mamy do czynienia. Kwiatostany mają kulisty kształt i pojawiają się w różnych częściach krzewu. Jej pokrój jest dość rozbudowany, a z kępy wyrastają rozgałęzione łodygi, które tworzą szerokie i gęste ulistnienie. Jeśli chodzi o kwiaty hortensji ogrodowej, to przyjmuje ona różne barwy, które zależne są od pH gleby. W kwaśnych przyjmuje najczęściej kolor fioletowy i niebieski, zaś w zasadowych zbliżone do purpury i różowego.

Skoro wiemy już, jak wygląda hortensja ogrodowa, to warto wiedzieć, jak ją uprawiać. Różnice między hortensją bukietową dotyczą stanowiska. W przypadku omawianej rośliny zaś, krzew preferuje miejsce cieniste lub półcieniste, które pozwolą na wytworzenie przepięknych kwiatostanów. Ponadto kwiaty wyrastają na pędach zeszłorocznych, dlatego przed sezonem usuwa się wyłącznie chore i martwe łodygi. Co więcej, hortensja ogrodowa nie do końca dobrze znosi zimę, więc późną jesienią - zanim nadejdą przymrozki - krzew trzeba ochronić przed mrozem.

Jak wygląda hortensja bukietowa?

Hortensja bukietowa - wbrew swojej nazwie - nie nadaje się wyłącznie do tworzenia wiązanek, ale doskonale rośnie również w ogrodzie. Jak ją rozpoznać? Znakiem rozpoznawczym hortensji bukietowej są bardzo duże, pokaźne kwiaty, które przyjmują kształt stożka. Do tego różnią się barwą: płatki przyjmują białą, dominującą barwę, ale na nich pojawiają się również przebarwienia: zielone lub różowe. Ponadto krzew ma wzniosły pokrój, gdyż z kępy wyrastają proste, długie łodygi, a na ich szczycie pojawiają się stożkowate kwiaty.

Jak uprawiać hortensję bukietową? Zabiegi pielęgnacyjne nieco różnią się od tych, które trzeba wykonać z hortensją ogrodową. Przede wszystkim roślinę trzeba zasadzić w miejscu jasnym o kwaśnym lub zbliżonym do kwaśnego odczynie pH, gdyż to jest gwarant obfitego kwitnienia krzewu. Co więcej, kwiaty wyrastają na pędach jednorocznych, więc cięcie łodyg musi być dosyć zdecydowane. W porównaniu do hortensji ogrodowej, hortensja bukietowa jest bardziej mrozoodporna, więc często zakrywanie krzewów na zimę jest zbędne.

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas