Dwa kroki do zimowania hortensji. Krzewy przetrwają mrozy bez szwanku

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Hortensje na dobre zadomowiły się w polskich ogrodach. Różne kolory i kształty kwiatów zamieniają nasze działki w bajkowe zakątki. Jesienią zaczynają przekwitać, a płatki zasychają. Nie jest to powód, by przestać się nimi interesować. Upewnij się, że wiesz, jak przygotować hortensje na zimę, by w kolejnym sezonie ponownie były spektakularną ozdobą ogrodu.

Hortensję zabezpieczamy przed zimą już w listopadzie
Hortensję zabezpieczamy przed zimą już w listopadzie123RF/PICSEL

Hortensja — uprawa zależna od odmiany

Najczęściej w polskich ogrodach trafimy na hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste. Znajdziemy również dębolistne czy pnące. Każda z nich ma nieco inne wymagania i specyfikę. Trzeba o tym pamiętać również w kontekście zimowania hortensji. Na szczęście posiadają też sporo cech wspólnych, więc zasady uprawy i pielęgnacji jesienią z pewnością cię nie przytłoczą.

Hortensje to królowe ogrodów
Hortensje to królowe ogrodów123RF/PICSEL

Kiedy rozpocząć zimowanie hortensji?

Z niezbędnymi zabiegami nie ma wielkiego pośpiechu. Pracę nad przygotowaniem hortensji na zimę rozpocznij w drugiej połowie listopada. Wybór optymalnego terminu zależy jednak w głównej mierze do aktualnych warunków atmosferycznych. Zimowanie hortensji powinno następować już po pierwszych przymrozkach. Jeśli się pospieszymy, zabezpieczenia przed mrozem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na czym polega kopczykowanie hortensji?

Oto pierwsze, co należy zrobić, by zapewnić hortensji ochronę przed mrozem. Kopczykowanie hortensji zapewnia zabezpieczenie systemu korzeniowego przed niesprzyjającymi warunkami. Nawet jeśli przemarzną pędy, fundament rośliny pozostanie nietknięty, więc będzie mogła odrodzić się na nowo w kolejnym sezonie.

  • Podłoże wokół krzewów dokładnie oczyść.
  • Pierwszą warstwą ochronnego kopca powinna być ziemia ogrodowa, torf lub mieszanka tych dwóch.
  • Następnie obsyp hortensje korą z drzew iglastych, wiórami i zrębkami. Tak przygotowany kopczyk powinien mieć wysokość 20-30 centymetrów.

Warto wiedzieć: Największą mrozoodpornością cechuje się hortensja bukietowa. W jej przypadku wielu ogrodników poprzestaje wyłącznie na kopczykowaniu, bez okrywania na zimę. Jeśli jednak mieszkasz w regionie, w którym występują duże mrozy i gwałtowne wiatry, lepiej zapewnić jej dodatkową ochronę.

Jak okryć hortensje na zimę?

Kopczyk chroni korzenie i przyziemną część krzewu. Czas na kolejny etap zabezpieczenia hortensji przed zimą. Do okrycia roślin będziesz potrzebować białej agrowłókniny. Dlaczego kolor ma duże znaczenie? Jasny materiał odbija promienie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się — zgromadzone pod agrowłókniną ciepło mogłoby pobudzić hortensję do życia zbyt wcześnie. W przypadku gwałtownego spadku temperatury roślina poważnie by na tym ucierpiała, a razem z nią nasze ogrodnicze ambicje.

Samo okrywanie hortensji nie jest trudne. Wystarczy, że nałożysz agrowłókninę na nadziemną część krzewu i zwiążesz sznurkiem u podstawy. Tak zabezpieczonym roślinom mrozy nie będą straszne, a wczesnym latem znów ozdobią ogród efektownymi kwiatami.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas