Jak zrobić kwiaty w wosku?

Aby zachować piękny wygląd kwiatów ciętych, można wypróbować metodę tzw. woskowania. Do tego zabiegu świetnie sprawdzą się np. cięte kwiaty cebulowe. Kwiaty w wosku nadają się do umieszczenia w wazonie, zrobienia z nich pięknego bukietu lub ciekawej kompozycji. Możliwości jest dużo, a sama technika przedłużania trwałości kwiatów nie jest trudna. Poniżej podpowiadamy, jak wykorzystać technikę woskowania w praktyce.

Kwiaty w wosku wyglądają bardzo zjawiskowo
Kwiaty w wosku wyglądają bardzo zjawiskowo123RF/PICSEL

Na czym polega woskowanie kwiatów?

Woskowanie polega na zachowaniu naturalnego wyglądu pąków kwiatów poprzez zanurzenie ich w rozgrzanym wosku parafinowym. Zabieg należy wykonać zaczynając od woskowania płatków, dopiero w następnej kolejności to samo można zrobić z łodyżką. Woskowane kwiaty trzeba suszyć miejscem cięcia do góry, tak by swobodnie zwisały. Kwiaty będą gotowe, gdy wosk całkowicie stwardnieje.

Jakie cięte kwiaty cebulowe najlepiej wybrać?

Wiele roślin cebulowych nie są zbyt trwałe, dlatego woskowanie może przedłużyć ich żywotność. To pomoże zachować dekoracyjność tych pięknych kwiatów. Poniżej podpowiadamy, jakie kwiaty cebulowe warto wybrać.

Tulipan

Tulipany są pięknymi kwiatami, które świetnie nadają się do woskowania
Tulipany są pięknymi kwiatami, które świetnie nadają się do woskowania123RF/PICSEL

Tulipany swój okres wegetacji zaczynają już w połowie marca. Świetnie nadają się na kwiaty cięte. Są bardzo często wybierane jako element dekoracyjny wnętrz. Można z nich stworzyć piękną kompozycję, która będzie cieszyć oko. Liście tulipanów są szarozielone i mają jajowaty lub eliptyczny kształt. Kwiaty zaś mogą być pełne lub pojedyncze. Tulipany mają wiele ciekawych kolorów - białe, żółte, pomarańczowe, czerwono różowe i fioletowe. Mogą być jednobarwne lub dwubarwne.

Eustoma

Kwiat ten powszechnie nazywany jest także goryczką tulipanową lub różą japońską. To jedna z najbardziej szlachetnych roślin bukietowych. W wazonie potrafią stać nawet ponad tydzień. Łodygi eustomy sięgają nawet do 60 cm, co czyni ją idealnym kwiatem przeznaczonym do dużych wiązanek i kompozycji. Kwiaty eustomy można spotkać w kolorach białym, różowym, fioletowym i błękitnym. Mogą one pozostać w dobrym stanie nawet przed dwa tygodnie! Procesowi woskowania najlepiej poddać je po tygodniu, aby nie były przekwitnięte, ponieważ takie nie będą nadawać się już do zalania parafiną.

Hiacynt

Kolejną propozycją są hiacynty. Są one w szczególności cenione za pięknie pachnące, dzwonkowate kwiaty. Występują w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Ich czas kwitnienia przypada na okres kwietnia i maja, a kwiaty utrzymują się przez około dwa tygodnie. Tworzą efektowne kwiatostany, które świetnie nadają się na kompozycje cięte np. do wazonu.

Sposób woskowania roślin

Proces woskowania roślin jest łatwy. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak zrobić to w prawidłowy sposób. Przede wszystkim należy pamiętać, że do woskowania trzeba wybrać w pełni rozkwitnięte kwiaty. Delikatne płatki uschną zaraz po zanurzeniu ich w rozgrzanym wosku.

· Na początku przełożyć do garnka 500 g wosku parafinowego. Do drugiego naczynia należy nalać pięć centymetrów wody i zacząć podgrzewać na małym ogniu. Kiedy zacznie pojawiać się para, wystarczy nałożyć na niego garnek z woskiem. Zacznie się on topić pod wpływem ciepła. Parafinę trzeba rozgrzać do około 60 stopni Celsjusza. Ważna jest odpowiednia temperatura, gdyż zbyt wysoka może roztopić płatki kwiatów, a zbyt niska nie pokryje ich we właściwy sposób.

· Kolejnym krokiem jest przycięcie łodygi kwiatu do około sześciu-siedmiu centymetrów. Trzymając roślinę za łodygę, trzeba zanurzyć ją całkowicie w parafinie i szybko wyciągnąć. Nadmiar parafiny swobodnie spłynie z powrotem do garnka. Jeśli woskowaniu poddawane są kwiaty z dużą ilością płatków, to należy za pomocą łyżki najpierw wlać do ich wnętrza odrobinę parafiny, a dopiero potem jeszcze raz zanurzyć.

· Następnie po wyciągnięciu kwiatu z parafiny można wbić go w gąbkę florystyczną. Po upływie pięciu minut wosk całkowicie zastygnie. Następuje czas na woskowanie łodygi. Wystarczy zanurzyć ją w parafinie, trzymając roślinę do góry nogami za kwiat.

Z kwiatów można tworzyć kompozycje, dodając do nich kilka dodatków np. z mchu. Kwiaty w wosku zachowają swoją trwałość przez wiele tygodni, tworząc piękną dekorację w domu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas