Nigdy nie bagatelizuj. Widzisz je? Szybko się ich pozbądź

Na zewnątrz robi się ciepło, a to znak, że niebawem pojawią się muszki owocówki. Jak sama nazwa wskazuje, chmarami lecą ku owocom w domu, ale także posilają się warzywami i resztkami organicznymi. Choć nie kąsają ludzi, to mogą roznosić na produkty spożywcze bakterie i wirusy, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Jak się pozbyć muszek owocówek? Na szczęście, nie jest to trudne, ale trzeba również pamiętać o kilku szczegółach.

Gdy w kuchni pojawiają się owoce, zaraz zlatują się muszki owocówki
Gdy w kuchni pojawiają się owoce, zaraz zlatują się muszki owocówki123RF/PICSEL

Muszki owocówki tylko czekają na okazję

Muszki owocówki są zawsze obecne tam, gdzie człowiek, zaraz po tym, jak aura zaczyna być sprzyjająca. Choć ich żywotność wynosi kilkadziesiąt dni, to szybko się mnożą, więc w sezonie wiosenno-letnim mogą być utrapieniem. Muszki owocówki nie gryzą i nie kąsają człowieka, ale mogą bytować w różnych miejscach: w śmieciach, kanalizacji i na owocach. Stąd też może wydarzyć się tak, że przeniosą bakterie i wirusy na produkty spożywcze, które spożywamy. Dlatego lepiej zapobiegać ich bytności i zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych chorób. Trzeba również dodać, że trudno się całkowicie wystrzec muszek owocówek, bo ich larwy mogą znajdować się na zakupionych w sklepie warzywach i owocach, a dorosłe osobniki mogą przylecieć przez otwarte okno.

"Na zdrowie": Wiśnie i czereśnie. Wiele łączy i dzieli, oba owoce warte grzechuInteria.tv

Jak zminimalizować występowanie muszek owocówek?

Jak sprawić, żeby muszki owocówki się nie pojawiały w naszym domu albo było ich zdecydowanie mniej? Trzeba się trzymać kilku łatwych zasad. Najpierw należy zacząć od podstaw, czyli wyrobieniu sobie nawyku mycia warzyw i owoców zaraz po przyniesieniu ich ze sklepu. To bardzo ważne, ponieważ na skórce mogą znajdować się niewidoczne dla ludzkiego oka larwy, które w przeciągu kilku dni staną się dorosłymi, latającymi muszkami owocowymi. Trzeba również dbać o to, aby produkty nie znajdowały się zbyt długo na wierzchu, a także trzeba na bieżąco sprawdzać i wyrzucać te przegniłe.

Chcemy mieć mniej muszek owocówek? Trzeba w takim razie zadbać o większy porządek: usuwać na bieżąco resztki pokarmów, dbać o czystość w kuchni oraz regularnie wyrzucać śmieci.

Pułapki na muszki owocówki

Pułapki na muszki owocówki można zrobić samodzielnie
Pułapki na muszki owocówki można zrobić samodzielnie123RF/PICSEL

Jeśli działania prewencyjne nie zdały egzaminu, czas na pozbycie się muszek owocówek innymi, zdecydowanymi metodami. Na szczęście, bazują one na naturalnych środkach, więc są one bezpieczne dla ludzi oraz naszych domowych pupili. Co warto mieć na uwadze? Poznajmy najlepsze metody na muszki owocówki.

  • Ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń - metoda, która sprawi, że łakome muszki owocowe się potopią. Wystarczy połowę szklanki wypełnić octem jabłkowym i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Taką pułapkę wystarczy ustawić tam, gdzie fruwają owady.
  • Skórki owoców - wystarczy wziąć miskę, włożyć kilka skórki dowolnych owoców i szczelnie zakryć naczynie folią spożywczą, którą trzeba jednak nakłuć wykałaczką. Muszki owocówki bez problemu znajdą drogę do smakołyku, ale trudno będzie im się wydostać z takiej pułapki.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas