Pijesz kawę na pusty żołądek? Sprawdź co ci grozi

Dla wielu osób picie kawy stało się już o porannym rytuałem. Nie możemy odmówić sobie skosztowania aromatycznego, pobudzającego napoju tuż po przebudzeniu. Okazuje się jednak, że kawa choć zdrowa, nie powinna być pita bez ograniczeń i na pusty żołądek. Konsekwencje mogą być fatalne.

Kawa jest zdrowa, ale nie zaleca się wypijać dziennie więcej aniżeli 4-5 filiżanek tego napoju
Kawa jest zdrowa, ale nie zaleca się wypijać dziennie więcej aniżeli 4-5 filiżanek tego napoju123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma kawa?

Szacuje się, że przeciętny Polak wypija 35 kg kawy rocznie, co odpowiada 90 litrom tego napoju. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy z delikatną pianką. Szczególnie często pijana jest o poranku, w celu pobudzenia, dodania energii do działania. Na podstawie wielu badań prowadzonych na przestrzeni lat wiemy, że kawa jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa.

Do jej najważniejszych właściwości prozdrowotnych zalicza się:

  • zmniejszanie ryzyka rozwoju cukrzycy i chorób serca
  • zmniejszanie ryzyka zachorowania na Parkinsona
  • zmniejszanie ryzyka rozwoju prostaty, raka piersi, jelita grubego oraz wątroby
  • usprawnione krążenie krwi
  • redukcję stresu
  • szybsza utrata nadprogramowych kilogramów
  • opóźnianie procesów starzenia się organizmu
  • ochronę skóry przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym

Ile kawy można wypić w ciągu dnia?

Kawę zdecydowanie warto pić, jednak nie należy przesadzać z jej ilością. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dzienne spożycie nie powinno wynosić więcej aniżeli 400 mg kofeiny, co odpowiada 4-5 filiżankom kawy.

Czy kawę można pić na pusty żołądek?

Dla wielu wiadome jest, że kawy nie warto pić późnym wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka - może bowiem utrudnić zasypianie i zaburzać sen. Nie dla każdego oczywiste jest również, że po kawę nie warto sięgać również przed zjedzeniem śniadania. Dlaczego wypijana na czczo może zaszkodzić?

Kawa pita na czczo może zaburzyć pracę układu trawiennego i przyczynić się do wielu dolegliwości
Kawa pita na czczo może zaburzyć pracę układu trawiennego i przyczynić się do wielu dolegliwości 123RF/PICSEL

Po nocnym wypoczynku kwasy żołądkowe są wyjątkowo aktywne. Nie bez powodu specjaliści ds. żywienia zalecają, aby tuż po przebudzenia wypić szklankę wody. Dzięki temu "uspokajamy" treść żołądkową i pobudzamy układ pokarmowy do ponownej pracy. Picie kawy na pusty żołądek nie jest więc dobrym pomysłem, bo napój ten - zwłaszcza bez dodatku mleka ma kwasowy odczyn. Gdy trafi do pustego żołądka, dodatkowo pobudzi nadaktywne kwasy żołądkowe. Jednorazowe wypicie kawy na czczo nie powinno wyrządzić większych szkód, jednak długofalowe spożywanie jej przez śniadaniem może odbić się fatalnie na zdrowiu. Konsekwencje to m.in.

  • schorzenia układu trawienia
  • nadkwasota i refluks
  • choroba refluksowa przełyku
  • wzdęcia
  • ból brzucha i nudności

Nie każdy jest skazany na problemy trawienne przez picie kawy na pusty żołądek, jednak dietetycy zalecają, by w trosce o własne zdrowie zrezygnować z tego przyzwyczajenia. Zdecydowanie lepiej będzie cokolwiek przekąsić przed wypiciem małej czarnej - wcale nie musi być to obfity posiłek.

"Zbliżenia": Manuela Gretkowska w szczerej rozmowie z Alicją ResichINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas