Reklama

Pijesz taką kawę? Wieloletnie badania dowiodły, że wydłuża życie

Naukowcy opublikowali wyniki wieloletnich badań. Wynika z nich, że kawa może wydłużyć życie, zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, zawału i udaru — okazało się jednak, że na tle innych właściwościami wyróżnia się szczególnie jeden rodzaj kawy.

Czy kawa jest zdrowa? Po ponad 12 latach badań poznali odpowiedź

Czy kawa jest zdrowa i jak wpływa na nasz organizm? To pytanie zadawali sobie naukowcy z międzynarodowego ośrodka Baker Heart and Diabetes Institute w Melbourne, którzy przez ponad 12 lat badali wpływ czarnego napoju na życie grupy badawczej. Spośród 450 tysięcy osób wytypowano 4 grupy: pijących kawę ze zmielonych ziaren, miłośników kawy rozpuszczalnej, tych, którzy najchętniej sięgają po kawę bezkofeinową oraz w ogóle niepijących kawy.

W badaniu pod uwagę brano takie czynniki jak: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i herbaty, aktywność seksualna i pochodzenie etniczne. Naukowcy monitorowali przede wszystkim choroby wieńcowe, występowanie arytmii, udarów i zgony. Okazało się, że każda kawa zmniejsza ryzyko wstąpienia wymienionych chorób, z wyjątkiem kawy bezkofeinowej — w tym przypadku nie stwierdzono właściwości, które pomagałby zapobiegać arytmii.

Reklama

Zobacz również: Warto dodać do kawy. Rozprawią się z oponką i boczkami

Ile filiżanek kawy dziennie powinniśmy wypijać?

Badania nad zależnością między piciem kawy a chorobami układu krwionośnego, to nie jedyne tego typu. Już wcześniej naukowcy stawiali sobie pytanie: czy kawa jest zdrowa? Do tej pory udowodniono, że regularne wypijanie 3 - 4 kaw dziennie pozytywnie wpływa na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty, chorób wątroby, cukrzycy typu B (II), Alzheimera i Parkinsona.

Według najnowszych badań wypijając 2-3 filiżanki dziennie zmniejszamy ryzyko chorób układu krwionośnego i wydłużamy życie, choć najbardziej zalecaną dawka jest 4 - 5 filiżanek na dzień. Naukowcy udowodnili bowiem, że osoby, które piją kawę, nie umierają przedwcześnie. Różne badania już wielokrotnie udzielały odpowiedzi twierdzącej na pytanie: czy kawa jest zdrowa. Jednak jak wykazali naukowcy z Baker Heart and Diabetes Institute nie każda w tym samym stopniu

Jaka kawa jest najzdrowsza?

Badania z Australii pokazują, że każda kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak kawa bezkofeinowa nie reguluje rytmu serca i w najmniejszym stopniu pomaga w profilaktyce chorób serca i udarów — zmniejsza ryzyko ich wystąpienia jedynie 6 proc. Natomiast ten rodzaj czarnego napoju plasuje się w środku stawki jeśli chodzi o wydłużanie życia — redukuje ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc.

Kawa rozpuszczalna lepiej radzi sobie z zapobieganiem udarom i chorobom serca — redukuje ryzyko ich wystąpienia o 9 proc. Ten rodzaj czarnego napoju pomoże też w przypadku arytmii, może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia o 17 proc., jeśli będziemy wypijać 4 - 5 filiżanek dziennie. Najgorzej wypada kawa rozpuszczalna w statystykach dotyczących przedwczesnej śmierci — zmniejsza to ryzyko jedynie o 11 proc.

Jaka kawa jest najzdrowsza? Naukowcy nie mają wątpliwości — zaparzana ze zmielonych ziaren. Jeśli będziemy wypijać 4 - 5 filiżanek dziennie, zmniejszy ryzyko wystąpienia arytmii. Kofeinowa kawa mielona redukuje możliwość wystąpienia udarów i chorób serca o 20 proc. Jest też bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o współczynnik przedwczesnych zgonów — zmniejsza go o 27 proc.

Zobacz również: Picie kawy zmniejsza ryzyko niewydolności nerek. Nowe badania

Kawa jest zdrowa, ale....

Badania, które mają odpowiadać na pytania: czy kawa jest zdrowa i jak wpływa na nasz organizm, prowadzone są na osobach zdrowych, omawiane wyniki nie dotyczą ludzi, którzy już chorują na serce. W takim przypadku zwiększanie dawki wypijanych kaw najlepiej skonsultować z lekarzem. Podobnie w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi czy nadwrażliwością na kawę — może ona bowiem zwiększać uczucie niepokoju. 

Warto też pamiętać, że badania nad kawą prowadzone są na czarnym napoju bez żadnych dodatków. Dolewanie do kawy mleka czy cukru może zmienić opisane powyżej właściwości.

Zobacz również: W 6 minut obniża ciśnienie, reguluje pracę serca i poziom hormonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | czy kawa jest zdrowa | kawa właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama