Trzy sposoby na darmowe rośliny. Zazielenisz i ukwiecisz swój dom

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Hoya, zwana również przez niektórych woskownicą, to roślina, która nie wyróżnia się szczególnie od tych spotykanych w domach. Ma długie, pnące łodygi, które mogą osiągnąć, co prawda, kilka metrów długości, ale nie zawsze skupia na sobie uwagę. O hoi można powiedzieć też to, że jest bezproblemowa: niestraszny jest jej kurz i przesuszanie. Jeśli zapewnimy jej dogodne warunki, to jednak zaczyna kwitnąć okazale, bo spomiędzy liści wyrastają małe kwiatostany przypominające gwiazdki. Tym razem zamiast uprawą rośliny, powiemy, jak rozmnożyć hoyę. Wiosna to idealny na to czas.

Hoyę można rozmnażać co najmniej na trzy sposoby
Hoyę można rozmnażać co najmniej na trzy sposoby123RF/PICSEL

Sadzonki hoi za darmo? To możliwe!

Hoyę można rozmnożyć co najmniej na trzy sposoby. Pierwszy z nich jest najmniej problematyczny i można go przeprowadzić wraz z przesadzaniem naszego okazu. Wystarczy usunąć całkowicie ziemię i spojrzeć na system korzeniowy: jeśli w kępie są przynajmniej dwie samodzielne sadzonki, można delikatnie je rozplątać i tym sposobem umieścić obie w nowym podłożu. Hoya nie lubi przelewania, więc gleba musi być nie tylko przepuszczalna, ale również żyzna. Co prawda może rosnąć w glebie uniwersalnej, ale lepiej ja rozluźnić dodatkiem piesku, keramzytu lub włókien kokosowych. Dekoracyjna roślina uwielbia ciasne doniczki, więc nie musimy jej często przesadzać i na kilka lat zostawić ją w tym samym pojemniku.

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście?Interia.tv

Pobierz sadzonkę hoi

Hoya w trakcie uprawy często wypuszcza długie pędy, które opanowują powoli kolejne partie mieszkania. Oczywiście, można je albo podwiązać, albo uciąć. Właśnie ta druga metoda jest dobra po to, aby pobrać sadzonkę. Wystarczy nożyczkami uciąć zbyt długi pęd i umieścić go w wodzie: jednak najlepiej, aby miał około 15 cm długości. Trzeba również wykazać się ostrożnością. Dlaczego? Ponieważ hoya wytwarza sok mleczny, który może podrażnić skórę: zabieg pobierania sadzonki trzeba wykonywać w rękawiczkach. Jeśli mamy już pocięte pędy, to nie pozostaje nic innego, jak ustawić je w pojemniku z wodą. Po kilkunastu dniach pojawią się pierwsze korzonki, ale zanim umieścimy taką sadzonkę w doniczce, musimy być pewni, że wytworzyła ich gęstą i pokaźną sieć.

Sposób dla cierpliwych. Hoya z liścia

Hoya często nazywana jest błędnie woskownicą
Hoya często nazywana jest błędnie woskownicą123RF/PICSEL

Co zrobić, kiedy nie chcemy ciąć hoi, bo ma przepiękny pokrój? Jeśli mimo wszystko jest w dobrej kondycji, to można pobrać liść, który może być również w przyszłości sadzonką. Przy jego pobieraniu trzeba również pamiętać o tzw. ogonku, ponieważ to właśnie z niego wyrosną nowe korzonki. Co prawda, sadzonka liściowa hoi szybko wytworzy korzenie i można umieścić je w ziemi, ale sam proces tworzenia nowej rośliny może trwać nawet kilka lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas