Jeden błąd może zniszczyć tę piękną roślinę. Zobacz, jak się z nią obchodzić

Laurowiśnia to przepiękny, charakterystyczny krzew dekoracyjny, który wiosną pokrywa się estetycznymi białymi kwiatami. Roślina z powodzeniem może posłużyć jako żywopłot, ale żeby zapewnić jej prawidłowe kwitnienie, należy umiejętnie o nią zadbać, m.in. poprzez odpowiednie nawożenie.

Kwitnąca laurowiśnia zapełnia się białymi kwiatami
Kwitnąca laurowiśnia zapełnia się białymi kwiatami123RF/PICSEL

Jak pielęgnować laurowiśnię?

Laurowiśnia nie jest najłatwiejszą do uprawy rośliną, jednak za włożony w jej pielęgnację trud odwdzięczy się niesamowitymi walorami estetycznymi. Roślina do prawidłowego kwitnienia potrzebuje miejsca półcienistego lub zacienionego, które będzie dobrze osłonięte od wiatru.

Laurowiśnia wymaga podłoża żyznego, piaszczysto-gliniastego, bogatego w wapń, porowatego i wilgotnego. Najlepsza gleba dla laurowiśni to ta o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Roślinie należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca do rozrostu, ponieważ w ciągu roku krzew może rozrosnąć się o 60 cm, zatem inne rośliny powinniśmy sadzić ok. metra od laurowiśni.  Krzew doskonale radzi sobie w miejskich warunkach, ponieważ posiada świetne właściwości pozwalające roślinie na zachowanie bardzo dużej odporności na zanieczyszczenia powietrza.

Najlepszym terminem na sadzenie laurowiśni do gruntu jest wiosna i jesień. Warunkiem koniecznym jest z kolei wcześniejsze odpowiednie spulchnienie gleby. Po osadzeniu rośliny w gruncie nie zapomnijmy o jej obfitym podlaniu. Dobrym rozwiązaniem jest również obłożenie rośliny ściółką z kory naturalnej. Dzięki takiemu zabiegowi wilgotność gleby zachowamy na stałym i odpowiednim poziomie.

Laurowiśnia może stworzyć gęsty żywopłot
Laurowiśnia może stworzyć gęsty żywopłot123RF/PICSEL

Jak nawozić laurowiśnię?

Odpowiednio dobrany i zastosowany nawóz sprawi, że laurowiśnia będzie wyposażona w niezbędne mikroelementy potrzebne do jej prawidłowego i zdrowego kwitnienia. Specjaliści twierdzą, że roślinę powinniśmy nawozić dwa razy w roku. Pierwszym terminem jest kwiecień, a drugi wypada w lipcu, po wykonaniu cięcia i po kwitnieniu.

W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniemy nawóz przeznaczony bezpośrednio do laurowiśni. Są to nawozy bogate w azot, fosfor, wapń oraz magnez.

Pamiętajmy jednak, by stosować go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, ponieważ zbyt duża dawka nawozu może zdecydowanie zaszkodzić roślinie.

Łagodniejsze działanie na roślinę i tym samym mniejsze ryzyko przenawożenia laurowiśni uzyskamy, stosując nawóz w formie kompostu. Możemy również w tym celu wykorzystać obornik.

Świetnie sprawdzi się również nawóz mineralny, czyli podsypywanie rośliny popiołem drzewnym i skorupkami z jajek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas