Uważaj z magnolią po przekwitnięciu. Jeden zabieg zniweczy kwitnienie w kolejnym sezonie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Wytworne, okazałe, a zarazem delikatne. Takie właśnie są kwiaty magnolii, które zdobią ogrody od wczesnej wiosny. Niestety, ich urok w końcu przemija. Jest to moment, kiedy wielu ogrodników zastanawia się, jak pielęgnować magnolie po przekwitnięciu. Okazuje się, że w ich przypadku nadgorliwość może być zgubna. Upewnij się, że wiesz, co zrobić, by dekoracyjne krzewy i drzewa efektownie zakwitły w kolejnym sezonie.

Dorodna magnolia cieszy oko, ale co zrobić, gdy przekwita?
Dorodna magnolia cieszy oko, ale co zrobić, gdy przekwita?123RF/PICSEL

Kwiatowa królowa wiosny — co trzeba o niej wiedzieć?

W zależności od odmiany magnolie uważane są za krzewy lub drzewa. Ogrodnicy postrzegają je jako jedne z najbardziej wdzięcznych okazów, jakie można zaprosić na swoją posesję. Zazwyczaj magnolie kwitną bardzo obficie, zdobiąc ogrody w kolorach od bieli do purpury. Pierwsze kwiaty pojawiają się jeszcze zanim roślina rozwinie liście, stając się pięknym symbolem wiosny. Zauważasz jednak, że twój egzemplarz traci coraz więcej płatków? Sprawdź zatem, co zrobić z magnolią po przekwitnięciu.

Magnolia w ogrodzie zawsze robi wrażenie
Magnolia w ogrodzie zawsze robi wrażenie123RF/PICSEL

Czy magnolie można przycinać?

Cięcie drzew i krzewów wydaje się jednym z najbardziej podstawowych zabiegów ogrodniczych. Nie w tym przypadku. Magnolie źle reagują na cięcie, które je osłabia i może doprowadzić do zahamowania kwitnienia w kolejnych sezonach.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. W szczególnych przypadkach możemy pozwolić sobie na skracanie magnolii, która okazała się zbyt duża do naszego ogrodu. Nadal pozostaje to zabiegiem inwazyjnym, dlatego planując aranżację małego ogrodu, należy wybierać mniejsze odmiany, np. magnolię gwiaździstą. Przy okazji warto wspomnieć, że jest to jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian. Cięcie magnolii wykonuje się głównie w celach sanitarnych, usuwając suche lub porażone chorobami pędy.

Kiedy przycinać magnolie?

Jeśli uznamy, że czynność jest absolutnie konieczna, musimy właściwie dobrać termin cięcia magnolii. Zawsze należy wykonywać je po przekwitnięciu, kiedy ostatnie płatki opadną na ziemię. Zazwyczaj ogrodnicy wybierają maj lub czerwiec. Nie zaleca się przystępować do pracy później niż sierpniu. Magnolia będzie miała problem z przygotowaniem się na niskie temperatury i wytworzeniem kwiatów w kolejnym sezonie, ponieważ zawiązuje pąki jeszcze przed zimą.

Jak ciąć magnolie, aby im nie zaszkodzić?

Chwytając za sekator, ścinaj wierzchołki gałęzi, które zakończyły kwitnienie, a cięcia dokonuj za trzecim liściem pod kwiatem. Usuwać możesz najstarsze, ogołocone pędy. Suche, przemarznięte lub uszkodzone też nadają się do przycięcia. Zadbaj jednak o to, by zabieg nie był zbyt drastyczny. Pędy magnolii skracaj maksymalnie o 1/3 długości.

Z czasem płatki zaczynają opadać. Uważaj na zabiegi pielęgnacyjne po przekwitnięciu magnolii
Z czasem płatki zaczynają opadać. Uważaj na zabiegi pielęgnacyjne po przekwitnięciu magnolii123RF/PICSEL

Nie dopuszczaj do tego, by magnolia była spragniona

Rośliny wymagają nie tylko żyznej gleby. W uprawie równie ważne jest podlewanie magnolii, ponieważ są okazami wrażliwymi na susze. Pamiętaj o dostarczaniu im wody w dłuższych okresach bezdeszczowych. Dobrym pomysłem jest ściółkowanie gleby wokół krzewów, które ograniczy nadmierną utratę wilgoci.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas