Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Zdrowe i piękne zęby to często niespełnione marzenie wielu z nas. Sposobów na idealny uśmiech jest mnóstwo, jednak czy potrafimy o nie zadbać w należyty sposób? Nieświeży oddech, kamień i próchnica na zębach świadczą o złej higienie jamy ustnej. To poważne konsekwencje błędnych przekonań dotyczących higieny zębów.

Sposób szczotkowania zębów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej
Sposób szczotkowania zębów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej123RF/PICSEL

Technika mycia zębów ma ogromne znaczenie w pielęgnacji jamy ustnej - FAKT

Sposób szczotkowania zębów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Aby zęby były prawidłowo wyczyszczone, powinniśmy skoncentrować się na  najczęściej zalecanym sposobie szczotkowania zębów. Technika ta polega na odpowiednim ustawieniu szczoteczki pod kątem 45stopni do dziąseł i czyszczeniu zębów ruchami wymiatającymi w różnych płaszczyznach - to umożliwi pozbycie się resztek jedzenia z powierzchni między zębowych, a także zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się, gdy dziecko skończy 1 rok życia - FAKT

To prawda. Na pierwszą wizytę u stomatologa powinniśmy zabrać malucha tuż po zakończeniu pierwszego roku życia. Takie spotkanie może odegrać niezwykle ważna rolę w życiu dziecka. Dzięki niej istnieje możliwość wykrycia podatności na próchnicę, a prewencyjne leczenie pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych i często bolesnych doświadczeń związanych nierzadko z bólem zaniedbanych i nieleczonych zębów.

Dzięki zdrowym zębom jesteśmy mniej podatni na choroby - FAKT

Zdrowe i zadbane zęby to nie tylko kwestia estetyczna, na której skupia się większość z nas. Brak właściwej higieny jamy ustnej powoduje nie tylko próchnicę, ale i namnażanie bakterii, które często są przyczyną chorób zębów i dziąseł, mających negatywny wpływ na cały organizm. Problemy z niewłaściwą higieną jamy ustnej mają wpływ na rozwój chorób ogólnoustrojowych, m.in. cukrzycy. Wszelkiego rodzaju drobnoustroje, które dostają się do narządów mogą powodować stany zapalne lub niebezpieczne zmiany chorobowe w organizmie.

Recesja dziąseł i odsłonięte szyjki zębowe to najczęstsza przyczyna nadwrażliwości zębów - FAKT

Recesja dziąseł to odsłanianie się szyjek i korzeni zębowych. Niestety problem ten dotyczy wielu osób, które w nieodpowiedni sposób dbają o higienę jamy ustnej. Niewłaściwe szczotkowanie zębów, zapalenie dziąseł a także kamień nazębny są przyczynami tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości. Nadwrażliwość zębów powoduje olbrzymi dyskomfort i ból podczas spożywania gorących i zimnych posiłków.

Szczoteczkę należy wymienić co 3 miesiące, a także po przebytej infekcji jamy ustnej - FAKT

Według stomatologów, regularna wymiana szczoteczki gwarantuje skuteczne i dokładne czyszczenie osadu zębów. Włókna szczoteczki ulegają zużyciu, tracąc właściwości i skuteczność docierania do wszystkich najtrudniejszych zakamarków jamy ustnej. Niezwykle ważne jest, by wymieniać także szczoteczkę po przebytej infekcji jamy ustnej, bólu gardła czy grypie. Drobnoustroje nagromadzone na włóknach mogą powodować nawrót choroby lub infekcji.

Szczotkowanie zębów jest konieczne po każdym spożytym posiłku - MIT

Zdrowe zęby nie tylko pozwalają czuć się komfortowo i pewnie, ale umożliwiają spożywanie odpowiednich posiłków. Nie należy również przesadzać z ich szczotkowaniem - ich mycie nie jest wskazane zwłaszcza bezpośrednio po spożyciu pokarmów i napojów o niskim pH (np. coli, soków), wówczas szkliwo jest bardziej podatne na ścieranie. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, gdyż bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian szkliwa i w rezultacie do nadwrażliwości.

Aby wyleczyć zapalenie dziąseł, wystarczy zmienić płukankę - MIT

Niestety problemy z krwawieniem dziąsłem nie skończą się jeśli wymienimy płyn do płukania ust. To problem, który jest efektem nieprawidłowej całkowitej pielęgnacji jamy ustnej. Aby zwalczyć uporczywy i bolesny problem, musimy koniecznie wprowadzić prawidłowe nawyki w rutynowej higienie jamy ustnej. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty specjalnie przeznaczonej do typu zębów a także umiejętność z ich korzystania sprawi, że problem z zapaleniem dziąseł nie powróci. Zalecamy też konsultację u lekarza dentysty.

Mycie języka nie zagwarantuje odpowiedniej higieny - MIT

Dla wielu osób mycie języka kojarzy się z dość nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak jego umiejętne wyczyszczenie sprawi, iż pozbędziemy się nieprzyjemnego oddechu, spowodowanego bakteriami nagromadzonymi właśnie na języku. Staranna higiena języka pomoże także w walce z uporczywym kamieniem i próchnicą zębów.

Żucie gumy bezcukrowej zastępuje szczotkowanie - MIT

Żucie gumy absolutnie nie zastępuje szczotkowania zębów, a jedynie może być jednym z elementów profilaktyki przeciwpróchniczej, dlatego też nie może w stu procentach zapewnić pełnej ochrony przed próchnicą i kamieniem nazębnym. Aby żucie gumy dało więcej pożytku niż szkody, wybieraj te, które nie zawierają cukru, żuj je po każdym posiłku i nie więcej niż 20 minut. Dzięki temu żucie pozwoli uniknąć ci negatywnych skutków i problemów z zębami, które mogą okazać się bardzo nieprzyjemne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas