10 zastosowań octu jabłkowego, o których nie miałaś pojęcia
Kosmetyki prosto z półki kuchennej robią ostatnio furorę. Nic dziwnego. Jesteśmy zmęczone parabenami, konserwantami i całą chemią zawartą w drogich i nie zawsze skutecznych kosmetyków, kupowanych w sklepach.
Okazuje się jednak, że stare babcine sposoby bywają nie tylko efektywne, ale też tanie i łatwo dostępne. Wystarczy, że rozejrzymy się dobrze po kuchennych półkach, a - przy odrobinie wiedzy - znajdziemy tam wiele surowców, które bez trudu możemy wykorzystać jako domowe kosmetyki.
Ocet jabłkowy jest jednym z najcenniejszych kuchennych kosmetyków i ma sporo zastosowań.
Płukanka do włosów
Bez szamponów i odżywek , czyli "no poo", to najnowszy trend w pielęgnacji włosów. Zamiast szamponu używamy papki przygotowanej z sody rozrobionej z wodą. Odżywkę zastępujemy płukanką z octu jabłkowego. 2 łyżeczki octu wystarczy dodać do 250 ml wody. Wystarczy stosować co drugi dzień, aby włosy były lśniące i zdrowe.
Tonik
Ocet jabłkowy łagodzi stany zapalne. Wystarczy nanieść kilka kropli na wacik i przemyć strefę T, aby uzyskać efekty. Ponoć tę metodę stosuje sama Scarlett Johansson.
Maseczka
Dla cery suchej: 2 łyżeczki miodu wymieszaj z łyżeczką octu jabłkowego. Nałóż na twarz na 20 minut (nie stosować przy cerze naczynkowej). Taka maseczka odżywia, nawilża i wyrównuje ph skóry.
Dla cery tłustej: łyżeczkę glinki zielonej wymieszaj z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Aby poprawić konsystencję możesz dodać trochę wody. Nakładaj na oczyszczoną twarz, po 10 minutach zmyj wodą.
Kompresy przeciw zmarszczkom
5 łyżek octu jabłkowego dodaj do 0,5 l niegazowanej wody mineralnej. Nasączone w roztworze gaziki układaj na twarzy na 10 min. Następnie spłucz wodą.
Detoksykująca kąpiel
Dodaj 2 filiżanki octu jabłkowego do kąpieli, aby oczyścić i zrelaksować ciało.
Naturalny pedicure
Moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym przyniesie wyraźną ulgę osobom o zmęczonych i opuchniętych nogach.
Gdy słońce spali...
Jeśli przesadziłaś z opalaniem, ulgę przyniosą okłady z octu jabłkowego.
Na plamki i przebarwienia
To obok zmarszczek, najbardziej widoczne oznaki starzenia się skóry. Wiele kobiet uważa, że doskonałym sposobem na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji, jest picie wody z dodatkiem octu, ale aby pozbyć się przebarwień najlepiej przemywać je takim właśnie roztworem.
Dezodorant
Entuzjazm w stosunku do dostępnych w drogeriach dezodorantów i antyperspirantów osłabł ostatnimi czasy, ponieważ okazało się, że większość z nich zawiera rakotwórcze aluminium i szkodliwe parabeny. Zainteresowaniem zaczęły się za to cieszyć naturalne środki pozwalające zneutralizować przykry zapach potu, a jednym z nich jest właśnie ocet jabłkowy. Wystarczy wetrzeć odrobiną w skórę i chwilę odczekać.
Chociaż zapach octu jabłkowego może się wielu osobom wydawać odpychający, to jednak ulatnia się on tuż po wyschnięciu.
A w kuchni?
Ale ocet jabłkowy to przede wszystkim produkt spożywczy. Jakie korzyści daje nam włączenie go do swojej diety? Ocet jabłkowy, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wspomaga odchudzanie, redukuje gazy i wzdęcia oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Ocet jabłkowy możemy pić po rozcieńczeniu (łyżeczka na szklankę wody) lub używać go jako składnik sosu do sałatek (np. w połączeniu z oliwą z oliwek). Wzbogacanie smaków to nie jedyne zadanie jakiemu ocet jabłkowy potrafi sprostać w kuchni. Możemy go także użyć do usuwania uporczywych zabrudzeń i osadów.
IG