Domowe sposoby na bardzo suche i zniszczone dłonie

Dłonie to część ciała, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Latem często zapominamy o smarowaniu ich kremem przeciwsłonecznym, jesienią i zimą dają się im we znaki niskie temperatury. Niezależnie od daty w kalendarzu ręce mają styczność z najróżniejszymi detergentami. Spierzchnięte dłonie nie wyglądają dobrze, a do tego mogą pojawić się bolesne dolegliwości. Zadbajmy więc o właściwą pielęgnację rąk. Można to zrobić bez wychodzenia z domu!

Co stosować na suche, podrażnione i zaczerwienione dłonie?
Co stosować na suche, podrażnione i zaczerwienione dłonie?123RF/PICSEL

Pękająca skóra na dłoniach: Przyczyny

Najwięcej osób boryka się z tym problemem w okresie jesienno-zimowym. Właśnie wtedy wrażliwa skóra rąk ma styczność z mroźnym powietrzem, a samo noszenie ciepłych rękawiczek może nie wystarczyć. W zimowych miesiącach wielu z nas zmaga się z niedoborem witamin i składników odżywczych. Choć oferta sezonowych warzyw i owoców nie jest tak bogata, jak wiosną i latem, należy pamiętać o jedzeniu produktów bogatych w witaminy A, C oraz E. Dla utrzymania skóry w dobrym stanie ważne są również cynk i selen.

Częste mycie rąk, mimo że jest słusznie podyktowane dbałością o higienę, sprzyja wysuszaniu dłoni, doprowadzając do ich pękania. Korzystanie z płynów do dezynfekcji także prowadzi do podrażnień, które w dalszej perspektywie mogą prowadzić do pojawiania się ran na rękach. Podobnie jest w przypadku detergentów używanych na co dzień do sprzątania.

Od czego zacząć pielęgnację dłoni?

Istnieją proste nawyki, których wprowadzenie sprawi, że nasze dłonie będą w dużo lepszej kondycji. Zacznijmy od podstaw:

  • Po umyciu i dokładnym osuszeniu nakładajmy na skórę krem do rąk. Warto wybierać kosmetyki o lekkiej formule, które wchłaniają się szybko. Dzięki temu tę czynność będziemy wykonywać nie tylko w domu, ale także w pracy czy podczas towarzyskich wyjść.

  • Nie używajmy szorstkich ręczników, które dodatkowo mogą podrażniać dłonie.

  • Podczas mycia naczyń i domowych porządków zawsze zakładajmy rękawice ochronne. Detergenty mogą poważnie zaszkodzić delikatnej skórze.

  • Latem nie pomijajmy dłoni podczas nakładania kremu z filtrem, którego zadaniem jest chronić skórę przed zgubnym wpływem promieniowania słonecznego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdarza się jednak, że nawet zachowanie podstawowych zasad może nie przynieść pożądanych rezultatów. Twoje dłonie są bardzo suche i zwykły krem nie poprawia ich stanu? Zapoznaj się z domowymi sposobami na spierzchniętą skórę, które ją zregenerują, odżywią i wygładzą.

Oliwa na dłonie działa jak balsam

Nie wyruszaj od razu do drogerii. Rozejrzyj się po kuchni - na pewno znajdziesz środki, które wspomogą starania o przywrócenie dłoniom zdrowego wyglądu. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, nazywana także płynnym złotem. To cenne źródło substancji odżywczych, których twoja skóra potrzebuje.

Podgrzej cztery łyżki oliwy. Powinna być letnia - nie gorąca! Dodaj żółtko i wymieszaj. Tę dwuskładnikową maseczkę nanieś na skórę, załóż foliowe rękawiczki i pozostaw na 20 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz założyć jeszcze bawełniane rękawiczki. Ciepło sprzyja skórze! Po umyciu rąk nałóż nawilżający krem.

Kąpiel dłoni w siemieniu lnianym

Czas powrócić do tradycyjnych, naturalnych specyfików, z których korzystały już nasze babcie. W wodzie ugotuj dwie łyżki siemienia lnianego. Powstanie bardzo gęsta zawiesina. Gdy ostygnie, przelej do szerokiej miski i zanurz dłonie na co najmniej pięć minut. Jeśli skóra dłoni jest w naprawdę kiepskiej kondycji, czas ten możesz wydłużyć. Ręce będą wyraźnie zmiękczone. Ogromnym atutem siemienia lnianego jest fakt, że pozostawia ono na skórze warstwę, która chroni przed wysuszaniem. Zimą powtarzaj regularnie!

Aloes ratunkiem dla bardzo suchych dłoni

Naturalne sposoby pielęgnacji skóry dłoni przyniosą ci dużą ulgę
Naturalne sposoby pielęgnacji skóry dłoni przyniosą ci dużą ulgę123RF/PICSEL

Na aptecznych i drogeryjnych półkach pełno jest różnego rodzaju kosmetyków bazujących na tej leczniczej roślinie. Jeśli jednak masz ją w doniczce, żel aloesowy na dłonie przygotujesz samodzielnie. Odetnij dolny liść (najlepiej, by roślina była co najmniej dwuletnia), rozetnij łodygę i wydobądź miąższ. Choć sam w sobie ma właściwości lecznicze, połącz go z sokiem z cytryny, który dodatkowo rozjaśni ewentualne przebarwienia. Jeśli boisz się, że może podziałać drażniąco (zwłaszcza gdy skóra na rękach jest popękana), zastąp go łagodniejszym olejkiem nawilżającym. Wmasuj, a już po pierwszym użyciu poczujesz różnicę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas