Reklama

Czy można jeść niedojrzałe awokado? Cała prawda o egzotycznym owocu

Awokado zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dodajemy je do sałatek, smarujemy nim tosty, a także przygotowujemy salsę. Mylone za sprawą wyglądu i wytrawnego smaku z warzywem, awokado podbija podniebienia Polaków. Popularne stwierdzenie mówi jednak, że zjedzenie niedojrzałego owocu może zakończyć się zdrowotnymi problemami. Jaka jest prawda? Co się stanie po zjedzeniu niedojrzałego awokado?

Jak smakuje niedojrzałe awokado?

Awokado jest wszechstronnym owocem, który sprawdza się przy okazji wielu posiłków, niosąc ze sobą porcję zdrowia;

  • potasu,
  • miedzi,
  • witaminy B6,
  • folianów.

Nie każde awokado jest jednak tak samo bezpieczne. Jak sprawdzić, czy awokado jest dobre? Dobry owoc to ten, który nie jest zbyt twardy ani zbyt miękki. Niedojrzałe awokado jest bardzo twarde i gorzkie, dlatego też nie będzie smakować zbyt dobrze. Owoc powinien mieć jednolity kolor skórki bez jakichkolwiek ciemnych plam. Wnętrze dobrego awokado powinno być jasnozielone. Brązowe lub szare nitki bądź plamki świadczą o tym, że owoc jest zepsuty.

Reklama

Zobacz również: Przygotowanie zdrowej owsianki. Nie popełniaj tych błędów, bo zabijesz jej właściwości odżywcze

Co się stanie po zjedzeniu niedojrzałego awokado?

Zgodnie z popularnym wśród Polaków stwierdzeniem nie powinno się jeść niedojrzałego awokado. Czy to prawda? Zjedzenie niedojrzałego owocu, obok kwestii czysto praktycznych, a więc zmarnowaniu jego potencjału smakowego, a co za tym idzie wyrzuceniu pieniędzy "w błoto", awokado, zamiast delikatnego smaku i kremowej konsystencji zamieni się w gorzką papkę, którą trudno będzie całkowicie rozgnieść.

Czas jednak obalić funkcjonujące przez lata przekonanie, że niedojrzałe awokado posiada toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla człowieka. Spożycie niedojrzałego awokado nie zagraża zdrowiu ani życiu. Owoc z pewnością nie doprowadzi do poważnego zatrucia. Zdrowe osoby nie mają się więc czego obawiać.

Co można zrobić z niedojrzałym awokado?

Istnieje łatwy sposób, dzięki któremu niedojrzałe awokado w zaledwie kilka dni stanie się idealnym w smaku owocem. Jeśli nie zależy nam szczególnie na czasie wystarczy włożyć owoc do brązowej papierowej torby, zamknąć klipsem i pozostawić na kuchennym blacie na 3 lub 4 dni. W tym czasie awokado naturalnie uwolni etylen, czyli substancję chemiczną odpowiedzialną za dojrzewanie.

Jeśli zależy nam na nieco szybszym efekcie, do torby wraz z awokado należy wsadzić kilka jabłek lub bananów i podobnie, szczelnie zamknąć klipsem. Obecność innych, uwalniających etylen owoców sprawi, że awokado dojrzeje jeszcze szybciej - zaledwie w przeciągu dwóch lub jednego dnia.

Jak sprawdzić czy awokado jest dobre?

Najprostszym testem na sprawdzenie kondycji awokado będzie lekkie naciśnięcie palcem owocu. Jeśli ten ugnie się na chwilę, po czym wróci do poprzedniego kształtu - wrzućmy go do zakupowego koszyka. To wystarczający dowód na to, że awokado jest dojrzałe i smaczne.

Zobacz również: Cebula – odmiany, zastosowanie kulinarne i właściwości zdrowotne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: awokado
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy