Tęczowy kożuch na herbacie. Czy napój z takim nalotem można bezpiecznie pić?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a sposobów na jej przyrządzanie jest wiele. Tym razem zajmiemy się jednak nieco innym, herbacianym wątkiem, mianowicie tęczowym kożuchem pojawiającym się w szklance z herbatą i pianą. Czym jest wspomniane zjawisko i czy herbatę z takim nalotem możemy bezpiecznie wypić?

Czym jest tęczowy kożuch na powierzchni herbaty?
Czym jest tęczowy kożuch na powierzchni herbaty?123RF/PICSEL

Dlaczego herbata się pieni?

Zalewasz herbatę wrzątkiem i po kilku sekundach w filiżance tworzy się charakterystyczna piana? W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy piana nie jest wynikiem niedokładnego wypłukania płynu do mycia naczyń. Nic bardziej mylnego.

Jednym z powodów powstawania piany po zaparzeniu herbaty są saponiny, czyli związki glikozydowe, organiczne substancje, które naturalnie występują w liściach herbaty. Saponiny mają właściwości wykrztuśne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a więc prozdrowotne. Saponiny rozpuszczają się w wodzie, dlatego po zalaniu herbaty wrzątkiem, mogą tworzyć wspomnianą pianę.

Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że herbata się pieni, jest sposób jej zalewania. Jeśli wodę aplikujemy z dużej wysokości, w chaotyczny sposób, do naparu wtłaczamy większe ilości powietrza, które następnie uchodzi, tworząc piankę. Zalewając herbatę delikatnym, jednostajnym strumieniem, piana będzie zdecydowanie mniejsza.

Wpływ na powstawanie piany ma również rodzaj suszu. Najwięcej piany w herbacie powstanie po zalaniu wodą drobnych, poskręcanych liści.

Dlaczego po zalaniu herbaty powstaje piana?
Dlaczego po zalaniu herbaty powstaje piana?123RF/PICSEL

Czym jest tęczowy kożuch na herbacie?

Wyglądem przypomina małą plamę oleju lub benzyny, tworzącą cieniutką taflę. Ten charakterystyczny, tęczowy kożuch na herbacie, jest wynikiem reakcji obecnych w liściach herbaty polifenoli z węglem wapnia, który z kolei znajduje się w wodzie. Im twardsza woda, tym więcej węgla wapnia i większe prawdopodobieństwo powstania kożucha.

Taki tęczowy kożuch na herbacie nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, dlatego nie ma aktualnie żadnych przeciwwskazań co do picia takiej herbaty. Jeśli chcemy wyeliminować powstawanie kożucha, zalewajmy herbatę przefiltrowaną wodą lub dodajmy do niej plasterek cytryny.

Dr Zuzanna Jagiełlo i prof. Marta Szulkin o krabach, które mają domy z plastikuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas