Reklama

Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zwykle przyczyna jest błaha i po kilku dniach menstruacja pojawia się sama. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, zgłoś się do ginekologa.

Zdjęcie

Jeśli brak miesiączki przedłuża się, idź do ginekologa
Jeśli brak miesiączki przedłuża się, idź do ginekologa
Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego wynosi najczęściej 25-35 dni. Jeśli więc twoje cykle są regularne, krwawienie pojawia się średnio co cztery tygodnie. Niewielkie, kilkudniowe odstępstwa zdarzają się każdej kobiecie i nie powinny od razu niepokoić. Gdy jednak upływają dwa, trzy tygodnie, a okres wciąż się nie pojawia, nie mówimy już o spóźnieniu, lecz o zatrzymaniu miesiączki.

Najczęstsza przyczyna to ciąża

Nie musisz długo czekać, by się upewnić czy zostaniesz mamą. Nowoczesne testy, które można kupić w aptece (np. Quick View, ok.10 zł) pozwalają na wykrycie ciąży już tydzień po stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. Na wynik czekasz zaledwie minutę.

Jeśli nie jesteś w ciąży

Reklama

Gdy wynik testu jest ujemny lub ostatnio nie współżyłaś i jesteś pewna, że nie spodziewasz się dziecka, powinnaś wybrać się do ginekologa. Nie zwlekaj z wizytą dłużej niż dwa, trzy tygodnie po upływie terminu miesiączki, nawet jeśli nic ci nie dolega. Lekarz zbada cię, przeprowadzi wywiad, a w razie potrzeby zleci badania, by ustalić przyczynę, która mogła zahamować krwawienie.

Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne

Co się dzieje. Gdy przez wiele miesięcy, a może nawet lat, przyjmowałaś syntetyczne hormony, twoje jajniki nie musiały ich same produkować. Przysadka mózgowa, czyli centrum dowodzenia układu hormonalnego było wprowadzane w błąd. Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych układ hormonalny musi popracować na to, aby jajniki znów rozpoczęły samodzielną produkcję hormonów płciowych. Zanim cykle wrócą do normy i staną się regularne może upłynąć nawet kilka miesięcy.

Poradź się lekarza. Gdy okres nie pojawi się w ciągu 2 miesięcy, wybierz się do ginekologa. Zbada poziom hormonów i sprawdzi, czy odstawienie pigułek to jedyna przyczyna braku miesiączki. Jeśli będzie trzeba, przepisze leki, które ją wywołają.

Zobacz również:

  • Przystosuj się do zmian w swoim życiu. Chwilowo trzeba będzie wykazać się większą elastycznością. Po namyśle przyjmiesz lepszy kierunek swego działania i wzmocnisz siebie.Horoskop dzienny przygotował Andrzej Jamróz więcej

Przeżyłaś silny stres

Co się dzieje. Silny wstrząs np. śmierć czy choroba kogoś z rodziny, ale i codzienne napięcia mogą spowodować opóźnienie się miesiączki. Może to być np. trema spowodowana publicznym wystąpieniem czy pierwszym dniem w nowej pracy. Mózg reaguje na nasze gwałtowne emocje: podwzgórze i przysadka przestają produkować hormony odpowiedzialne za pojawienie się miesiączki.

Odreaguj stres. Aby odwrócić skutki stresu, czasem wystarczy tylko odpoczynek albo szczera rozmowa z kimś bliskim. Gdy nie radzisz sobie z emocjami sama, idź do psychologa.

Wykorzystaj zioła. Łatwiej pokonasz stres przyjmując uspokajające leki roślinne, np. Sedomix, ok 14 zł. Łagodzi napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Gdy wrócisz do równowagi, pojawi się miesiączka.

Zbyt intensywnie się odchudzasz

Co się dzieje. Restrykcyjna dieta może doprowadzić organizm do ruiny. Długotrwały niedobór nawet tylko jednego z ważnych składników odżywczych, białka węglowodanów czy tłuszczy, może doprowadzić do tego, że przysadka mózgowa i jajniki przestana produkować hormony płciowe. Nie dochodzi wówczas do owulacji i miesiączka zanika, a to sygnał poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Skorzystaj z porady dietetyka.Specjalista pomoże określić, jakich składników zabrakło w twoim menu i opracuje dla ciebie dietę, która pozwoli ci schudnąć w zdrowy, niewyniszczający sposób.

Przeprowadź kurację witaminową. Musisz uzupełnić w organizmie brakujące witaminy i składniki mineralne. Zażywaj np. Floradix, żelazo i witaminy, ok 35 zł.

Podróżowałaś, zmieniłaś klimat

Co się dzieje. Radykalna zmiana klimatu, szczególnie, jeżeli wiąże się ze zmianą stref czasowych może zaburzyć dobowy rytm wydzielania hormonów, a tym samym cały cykl hormonalny. Zdarza się, że najbliższa miesiączka opóźni się o kilka, nawet kilkanaście dni. Okres może też przesunąć się pod wpływem długiej, stresującej podróży.

Przywróć swój dobowy rytm. Po męczącej podróży, szczególnie, gdy zmieniłaś strefę czasową musisz znaleźć czas na adaptację do nowego rytmu. Nie ma nic skuteczniejszego niż długi sen. Gdy masz kłopoty z zasypianiem, przez kilka dni przyjmuj Melatoninę, ok. 17 zł. Sprzyja regulacji rytmów biologicznych w organizmie.

Masz chorą tarczycę

Co się dzieje. Nie tylko hormony płciowe mają wpływ na regularność miesiączek. Także źle funkcjonująca tarczyca zakłóca pracę całego układu hormonalnego. Jeżeli pracuje zbyt wolno mówimy o niedoczynności, gdy za szybko, o nadczynności. Każda z tych chorób może najprawdopodobniej będzie mieć wpływ na twój cykl miesiączkowy.

Zgłoś się do endokrynologa. Jeśli lekarz będzie podejrzewał cię o zaburzenia tarczycy, skieruje cię na badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi oraz TSH. Jeżeli badanie potwierdzi, że zatrzymanie miesiączki jest spowodowane właśnie choroba tarczycy, powinno być leczone przez endokrynologa, (thyrologa). Skierowanie do tego wypisze ci internista lub ginekolog.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Świat kobiety

REKLAMA

Więcej na temat:stres | hormony
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 42,

przeczytane przez: 2546 osób Dodaj komentarz

Reklama

Reklama