Czy można wziąć ślub kościelny w piątek? O tym warto wiedzieć

Organizowanie ślubów kościelnych i uroczystości weselnych w dni powszednie staje się coraz bardziej popularne. Na to rozwiązanie decyduje się wiele par, które chcą powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Jednak, czy Kościół katolicki patrzy przychylnie na tego typu odstępstwa od normy? Co o ślubie w piątek mówi Kodeks Prawa Kanonicznego?

Ślub kościelny w piątek? O tym warto pamiętać
Ślub kościelny w piątek? O tym warto pamiętać123RF/PICSEL

Ślub w sobotę a poprawiny w niedzielę - jeszcze do niedawna taka organizacja uroczystości wydawała się jedynym słusznym rozwiązaniem. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tej tradycji. Pary chętnie biorą ślub kościelny także w  dni powszednie. Szczególnie popularny jest piątek - impreza w ten dzień przedłuża weekend i cieszy gości.

Ślub kościelny w piątek: To rozwiązanie ma wiele plusów

Dlaczego warto rozważyć organizację ślubu i wesela w piątek? W dni powszednie znacznie łatwiej jest znaleźć wolny termin u różnych usługodawców. Fotografowie, zespoły muzyczne, makijażystki i fryzjerzy zazwyczaj w weekendy mają pełne ręce roboty.  Terminy do rozchwytywanych specjalistów trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem - czasami nawet kilkuletnim. Daty poza weekendami nie są aż tak popularne, a w związku z tym bez trudu możemy "zaklepać" je nawet kilka  miesięcy przed planowaną uroczystością.

Organizacja ślubu i wesela w piątek wiąże się także z minimalizacją kosztów. Sale nierzadko oferują parom, które decydują się na imprezę w dzień powszedni atrakcyjne rabaty. To duża oszczędność!

Organizacja ślubu i wesela w piątek wiąże się także z minimalizacją kosztów
Organizacja ślubu i wesela w piątek wiąże się także z minimalizacją kosztów123RF/PICSEL

Ślub kościelny w piątek: Co na to Kościół katolicki?

Organizacja wesela w piątek wydaje się rozsądnym pomysłem. Jednak  wiele osób obawia się, że ksiądz w ten dzień tygodnia nie zechce udzielić sakramentu małżeństwa. Dlaczego? W piątek w Kościele katolickim wspomina się męczeńską śmierć Jezusa - powinien więc być to dzień zadumy i pokuty.

Czy w związku ze szczególnymi okolicznościami ślub kościelny w piątek jest problemem? Teoretycznie nie, ponieważ w kościelnym prawie nie ma zakazu udzielania sakramentu małżeństwa w żaden z dni powszednich. Zgodnie z uchwałą z dnia 13 marca 2014 r. przyjętą na Konferencji Episkopatu Polski ślub kościelny w piątek może się odbyć beż żadnych przeciwskazań. Bywa jednak, że księża podchodzą do takich planów z dystansem, chcąc przekonać parę do zmiany terminu. Wówczas jednak można powołać się na wspomnianą uchwałę.

Ślub kościelny w piątek: O tym warto pamiętać

Nieco inaczej wygląda kwestia organizacji ślubu kościelnego w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Zgodnie z kościelnym prawem wówczas udzielanie sakramentu małżeństwa nie powinno mieć miejsca. Jeśli bardzo zależy nam na tej dacie, możemy poprosić o udzielenie dyspensy ordynariusza, a więc biskupa, będącego zwierzchnikiem konkretnej diecezji. Prośbę należy podeprzeć stosownymi i logicznymi argumentami.

Wiele osób obawia się, że ksiądz w piątek nie zechce udzielić sakramentu małżeństwa
Wiele osób obawia się, że ksiądz w piątek nie zechce udzielić sakramentu małżeństwa123RF/PICSEL

Organizując ślub w piątek, warto pomyśleć także o  tym, aby goście obecni podczas uroczystości i na weselnej zabawie czuli się komfortowo. Ze względu na decyzję Episkopatu Polski  w każdy piątek obowiązuje post wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.  Jeśli nie mamy zamiaru podać zaproszonym jedynie jarskiego menu, warto poprosić o dyspensę na spożywanie pokarmów mięsnych w dzień przyjęcia weselnego proboszcza parafii, na terenie której znajduje się dom weselny.

***
Zobacz również:

„Suknie marzeń Izabeli Janachowskiej”: Subtelna góra w połączeniu z obfitym trenem Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas