Reklama
Ślub i wesele

Przyjęcie weselne na łonie natury

Przyjęcie weselne pod chmurką? Dlaczego nie! W Polsce uroczystości w plenerze zyskują na popularności, dzięki czemu pojawia się coraz więcej możliwości i ciekawych propozycji. Jeśli i wy marzycie, aby ten wyjątkowy dzień spędzić na łonie natury, ale nie wiecie, jak go zorganizować, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Moda na śluby i wesela w plenerze przyszła do nas z USA i staje się coraz popularniejsza. I nic dziwnego! Kto nie marzy o bajecznie pięknej ceremonii oraz zabawie do białego rana na łonie natury? To idealne rozwiązanie zarówno dla romantyków, osób wrażliwych na otaczające je piękno, jak i po prostu dla tych, którzy pragną, by ten dzień był jedyny i niepowtarzalny. Jak zabrać się za jego organizację? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Ślub w plenerze

Jeśli zamierzacie urządzić w plenerze zarówno ślub, jak i przyjęcie weselne, zacznijcie od sprawdzenia, jakich formalności trzeba dopełnić, aby taka ceremonia mogła się odbyć. Dotyczy to zarówno ślubu kościelnego (potrzebna będzie zgoda od księdza oraz licencja na ślub poza kościołem), jak i cywilnego (w tym wypadku należy napisać pismo wyjaśniające powody organizacji ślubu poza USC).

Reklama

Wybór odpowiedniego miejsca

Zabierając się za organizację wesela w plenerze, najpierw zastanówcie się, gdzie miałoby się odbyć. Sprawa jest łatwiejsza, jeśli decydujecie się na miejsce lub lokal, który w swojej ofercie ma również przyjęcia w ogrodzie. W takim przypadku nie musicie martwić się wynajęciem podłogi i namiotu (odradzamy przyjęcia tylko i wyłącznie pod chmurką ze względu na przekorność pogody), a także kwestiami nagłośnienia czy oświetlenia. Zwykle w takich obiektach istnieje również możliwość wynajęcia sali, do której będzie można przenieść uroczystość, co jest wartym uwagi argumentem w razie sytuacji awaryjnej.

Jeśli wymarzyliście sobie wesele w ogródku lokalu, który nie organizuje imprez w plenerze, przede wszystkim musicie uzyskać na to zgodę właściciela. Liczcie się z tym, że najprawdopodobniej na was spadnie obowiązek wynajęcia namiotu, parkietu do tańczenia oraz pozostałe kwestie organizacyjne (niekiedy nawet wynajęcie stolików, krzeseł i zastawy, gdy właściciel lokalu nie jest odpowiednio przygotowany na takie wesele). Na szczęście na rynku nie brakuje firm, które zajmują się tego typu przedsięwzięciami - pomogą we wszystkich sprawach organizacyjnych, wypożyczeniu, dekorowaniu itp. Pamiętajmy jednak, że zarówno, gdy chcemy wynająć namiot sami, jak i wtedy, gdy skorzystamy z pomocy profesjonalistów, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jeśli ktoś dysponuje własnym ogrodem, może spróbować zorganizować przyjęcie u siebie. Wymaga to posiadania odpowiednio dużego terenu, na którym zostaną  rozstawione namioty, zadbania o przyłącza do ciepłej i zimnej wody dla kateringu, odpowiedniego miejsca do ustawienia się obsługi itd. Inną możliwością jest wynajęcie sali weselnej razem z ogródkiem, w którym ustawicie wybrane atrakcje lub zorganizujecie niektóre zabawy.

Namiot

Decydując się na wypożyczenie namiotu, musicie wiedzieć, ilu gości będzie w nim siedziało. Nie ma nic gorszego na przyjęciu weselnym niż ciasnota, dlatego zdecydujcie się na model odpowiednio przestronny. Ważne jest także, by był z dobrego gatunkowo materiału - przede wszystkim wodoodpornego - oraz aby istniała możliwość zamknięcia go w razie zmiany pogody.

Namioty najczęściej nie kojarzą się zbyt wytwornie - zapewne niejeden gość, gdy poinformujecie go o takiej formie wesela, oczyma wyobraźni będzie widział niezbyt komfortowe, niemal harcerskie warunki. Tymczasem dzisiejsze namioty weselne niemal w niczym nie odbiegają od sal. Zazwyczaj po przekroczeniu wejścia goście zapominają, że znajdują się w pomieszczeniu, na którego ustawienie wystarcza kilka godzin. Możecie zdecydować się na jeden główny namiot lub kilka mniejszych, połączonych. Młode pary często wybierają przyłączenie do głównej hali namiotowej namiotu wejściowego - długiego, wyłożonego dopasowaną kolorystycznie wykładziną, który stwarza wrażenie wybiegu.

Scena, bufety, oddzielna przestrzeń dla kateringu, bajecznie piękne żyrandole, stoliki, dekoracje, parkiet, strefa chillout z pufami i sofami, kącik barowy oraz dla palaczy, specjalnie zagospodarowane miejsce dla najmłodszych -brzmi nieprawdopodobnie? A to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości namiotów. To od was i wybranego motywu przewodniego zależy, na co się zdecydujecie: będzie to przyjęcie eleganckie czy może w stylu rustykalnym? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urzeczywistnić wasze marzenia!

Menu weselne

Kolejną ważną kwestią na weselu plenerowym jest jedzenie, zwłaszcza jeśli organizujecie uroczystość w ogródku. Sprawa jest prosta, gdy przyjęcie odbywa się na terenie restauracji bądź hotelu - wtedy najłatwiej i najwygodniej jest zamówić posiłki właśnie tam. Jeśli natomiast impreza odbywa się w miejscu do tego nieprzystosowanym, trzeba porządnie skupić się na znalezieniu sprawdzonego i przede wszystkim smacznego kateringu. Należy również stworzyć odpowiednią przestrzeń dla pracowników firmy kateringowej, tak by bez problemu mogliby przygotowywać oraz roznosić posiłki. Kluczowe jest zapewnienie im dostępu do wspomnianego wyżej przyłącza do ciepłej i zimnej wody. 

Z oczywistych względów wesela w plenerze odbywają się przede wszystkim latem. Warto skorzystać z hojności tej pory roku i włączyć do menu mnóstwo sezonowych owoców i warzyw. Cała gama barw na talerzu na pewno zachęci do jedzenia, a lekkie sałatki czy potrawy będą wspaniałym uzupełnieniem przyjęcia. Wykorzystajmy również potrawy z grilla - to idealna sposobność.

W sielankowy, plenerowy motyw przewodni doskonale wpisze się także naked cake, czyli lekki tort bez okrycia z masy cukrowej, kremu, marcepanu czy lukru. Jego perfekcyjnym uzupełnieniem są właśnie owoce bądź kwiaty. Taki tort nada się zarówno na przyjęcie eleganckie, wytworne, jak i to w stylu rustykalnym.

Dekoracje

Przy dzisiejszej ofercie rynkowej w wyborze motywu przewodniego i dekoracji namiotu właściwie nic nas nie ogranicza (poza wyobraźnią i finansami). Dzisiejsze namioty potrafią zachwycić nawet największego sceptyka tego typu przyjęcia. Możemy w nich zorganizować wytworne wesele ze zwisającymi z góry błyszczącymi żyrandolami i czerwonym dywanem lub zdecydować się na swojskie klimaty z drewnianymi dekoracjami. Wystrojowi warto dodać trochę magii, dekorując namiot lampionami, girlandami świateł czy po prostu lampkami, chociażby choinkowymi. Nigdzie indziej nie będą one wyglądały tak bajecznie jak właśnie na weselu plenerowym.

Dekorując namiot, pamiętajmy, by w odpowiednich miejscach umieścić bufety, bar, parkiet i scenę oraz wydzielić w nim specjalne strefy: dla dzieci, z dedykowanymi im atrakcjami, i strefę wypoczynku - odpowiednio wyciszoną i wyposażoną w wygodne fotele i sofy. Zasada ozdabiania namiotu jest taka sama jak ta przy sali - pamiętajcie, aby wszystko stanowiło spójną całość, pasowało do siebie tematycznie bądź kolorystycznie. Działajcie w myśl hasła: "im mniej, tym lepiej" - nadmierny przepych, zwłaszcza przy przyjęciu plenerowym, będzie wyglądał  nienaturalnie.

Odpowiednie przygotowanie

Zapraszając gości, poinformujcie ich o planowanym charakterze przyjęcia, tak by z wyprzedzeniem odpowiednio przygotowali się do zabawy w plenerze - wzięli coś do okrycia oraz buty na zmianę (nie ma chyba nic gorszego niż szpilki zapadające się w ziemię!). Nie zapomnijcie o zorganizowaniu koców - nawet latem noce bywają chłodniejsze.

Warto zabezpieczyć się na każdą okoliczność pogodową: jeśli prognozowane są upały, zorganizujcie spersonalizowane wachlarze, zaś na wypadek deszczu zadbajcie o parasole, pod którymi goście skryją się w trakcie przejścia do sali lub spacerowania pomiędzy namiotami. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest także ustawienie drogowskazów, które wskażą drogę do toalet, bufetu czy innych, przygotowanych przez was atrakcji - stanowiska barmańskiego, placyku zabaw dla dzieci itp. Pamiętajcie jednak, aby wszystko było spójne i pasowało do motywu przewodniego.

Tutaj mała wskazówka - nie ma lepszego światła dla kamerzysty bądź fotografa niż to naturalne, dlatego przy ustawianiu głównych atrakcji czy stołów warto zapytać ich o opinię. Dzięki udzielonym podpowiedziom będziemy mieli pewność, że zdjęcia oraz nagrania z wesela wyjdą idealnie.

Zadbajcie również o nocleg dla przyjezdnych. Jeśli organizujecie przyjęcie przy hotelu, nie powinno być problemu z zarezerwowaniem miejsca do spania. Gdy lokalizacja uroczystości nie zapewnia takiej możliwości, znajdźcie hotel leżący stosunkowo blisko i zapewnijcie dojazd do niego.

Co zyskujemy?

Wesele w plenerze otwiera przed wami multum możliwości. Do weselnego menu możecie dodać potrawy z grilla, a bawiąc się na zewnątrz, z powodzeniem przeprowadzicie mnóstwo ciekawych i zabawnych gier: od planszówek, bierek, szachów bądź jengi w wersji maksi, poprzez rzucanie podkowami lub woreczkami do celu, aż po znane każdemu piłkarzyki...

W trakcie przyjęcia pod chmurką łatwiej i efektowniej można zorganizować pokaz sztucznych ogni, puszczanie lampionów czy gołębi. Ponadto zyskujecie przepiękne naturalne światło, które sprawi, że wasze zdjęcia wyjdą zjawiskowo (to samo zresztą tyczy się fotografii na tle klimatycznych lampek). No i przede wszystkim - jeśli planujecie zaprosić najmłodszych,, impreza na łonie natury sprawi im mnóstwo radości sama w sobie i z pewnością odciąży rodziców.

Zalet wesela plenerowego jest naprawdę wiele, dlatego jeśli tylko czujecie się na siłach i macie wrażenie, że tego typu przyjęcie będzie tym wymarzonym, nie warto zastanawiać się ani chwili. Zwłaszcza że dzisiejsze rozwiązania sprawiają, że nawet paskudna pogoda nie będzie w stanie popsuć wam szyku, a samo wesele z pewnością wprawi w zachwyt wszystkich gości.

Paulina Baran

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy