Reklama

Reklama

Ślub i wesele

​Jacy mężczyźni najchętniej przyjmują nazwisko żony?

Większość mężczyzn pragnie, by po ślubie żona przyjęła ich nazwisko, ewentualnie dodała je do nazwiska panieńskiego. Są jednak panowie, którzy statystycznie najczęściej i najchętniej przyjmują nazwisko małżonki - wynika z badań. O kim mowa?

Siła tradycji jest wielka - zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach świata, kobieta po ślubie zwyczajowo przyjmuje nazwisko męża. Czasem, dodaje je do własnego, decydując się na podwójne nazwisko z kreską. Choć prawo dopuszcza też opcję, że to mężczyzna przejmie po ślubie nazwisko żony, niewiele par decyduje się na wybór właśnie tej opcji. Co oczywiste, wielkie znaczenie ma w tej kwestii tradycyjny podział ról w rodzinie, zgodnie z którym to mężczyzna jest głową rodziny, czego wyrazem jest fakt, że cała rodzina (czyli żona i dzieci) noszą właśnie jego nazwisko.

Reklama

Mąż z nazwiskiem żony

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym trendom w kwestii nazwisk, zespół badaczy z Uniwersytetu Portland, pracujący pod kierunkiem Emily Fitzgibbons Shafer postanowił zbadać to zagadnienie. Wyniki badań poświęconych właśnie kwestii zmieniania nazwisk po ślubie opublikowano w 2018 roku na łamach Journal of Family Issues.

Zaproszonych do badania mężczyzn pytano o to, czy biorąc ślub, zdecydowali się na zmianę nazwiska. W grupie 877 panów na przyjęcie nazwiska żony zdecydowało się tylko 27 mężczyzn, czyli 3 proc. całej grupy. Reszta, czyli 87 proc. badanych przyznało, że to żona przyjęła ich nazwisko, w 4 proc. przypadków żona nosiła podwójne nazwisko a w 6 proc. związków każde z małżonków pozostało przy nazwisku rodowym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje