Czy trzeba płacić za Radę Rodziców? Prawo jasno to określa

Początek roku szkolnego 2022/2023 już za nami, ale wraz z nim przed rodzicami niemałe wyzwanie organizacyjne. Jednym z nich są wydatki związane ze szkołą, w tym opłaty na radę rodziców. Składki na nią od lat budzą kontrowersje, jednak prawo określa jasno, czy są one obowiązkowe.

Czy wpłaty na Radę Rodziców są obowiązkowe?
Czy wpłaty na Radę Rodziców są obowiązkowe?Agencja FORUM

Składki na Radę Rodziców nie od dziś należą do tematów budzących kontrowersje. Przez lata rodzice płacili składki na komitet rodzicielski, nie wiedząc czasem, że wcale nie muszą tego robić. Otrzymując informację o wysokości składki na początku roku szkolnego, zakładali, że jest to opłata obowiązkowa. Okazuje się jednak, że jest zgoła inaczej. 

Składki na Radę Rodziców są dobrowolne

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki można dowiedzieć się, że opłata na Radę jest dobrowolna. Mało tego, okazuje się, że nawet wcześniejsza deklaracja rodzica nie jest dokumentem zobowiązującym go do wpłacenia pieniędzy.

Rada nie może jednak w żadnym przypadku ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat ani dla rodziców, ani innych osób (podmiotów) działających wokół szkoły. Może natomiast podejmować wszelkie działania zachęcające do wpłat. Niebagatelne znaczenie w takiej sytuacji ma wskazanie celu i argumentowanie zasadności jego realizacji
widnieje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki

Przykre sytuacje w związku z opłatami na Radę Rodziców

Niestety w związku z chaosem, który przez wiele lat opiewał aspekt wpłat na Radę Rodziców, wiele dzieci oraz ich rodziców doświadczyło niejednej przykrej sytuacji. Nierzadko zdarza się, że nauczyciel przy całej klasie wytknie uczniowi, że jego rodzic nie wpłacił jeszcze wyznaczonej kwoty na Radę Rodziców. Bywa też tak, że rodziców zwyczajnie nie stać na regularne uiszczanie opłat na ten podmiot i spotykają się wówczas z nieprzyjemnościami ze strony innych rodziców lub nauczycieli. Słyszało się także o specjalnych listach z nazwiskami dzieci, których rodzice nie wpłacili na radę rodziców.

Brak wpłaty na Radę Rodziców nie może nieść za sobą żadnych konsekwencji prawnych oraz społecznych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznacza, że rodzic oraz jego dziecko nie mogą ponosić żadnych konsekwencji w związku z odmową lub niemożnością uiszczenia składki na Radę Rodziców.

***
Zobacz również:

Sablewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami": Nie akceptowałam siebie INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas