Jak wypisać dziecko z religii? Oto co trzeba zrobić

​Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", dyrektor XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wzywał rodziców uczniów z klas pierwszych, którzy zdecydowali wypisać dzieci z lekcji religii. Jak wypisać dziecko z lekcji religii? Czy można wypisać się z religii w trakcie roku szkolnego? Ujawniamy.

Lekcje religii nie są obowiązkowe
Lekcje religii nie są obowiązkowe123RF/PICSEL

Według informacji gazety, dyrektor pytał rodziców o przyczyny wypisania z lekcji religii, wypytywał o wyznanie i o to, czy są ateistami oraz informował, że uczniowie, nawet jeśli nie chodzą na religię, będą musieli brać udział w wydarzeniach religijnych, w których uczestniczy szkoła.W krakowskim liceum rodzicom, którzy chcieli wypisać dziecko z lekcji religii, kazano złożyć wniosek, w którym pisemnie zwracają się do dyrekcji szkoły o zwolnienie z lekcji religii, a następnie osobiste dostarczenie tego wniosku do dyrekcji.

Jedna z rozmówczyń "Wyborczej" komentuje to tak:

Religia w szkole - jak wygląda?

Religia w szkole nie wpływa na przejście ucznia do kolejnej klasy. Jest przedmiotem dodatkowym - stąd też powinno się na niego zapisać ucznia, składając chęć uczestnictwa w lekcjach religii.

To jasny wniosek z przepisów z paragrafu § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach naukę religii "organizuje się naukę religii i etyki dla uczniów, których rodzice (opiekunowie prawni) wyrażą takie życzenie, a w szkołach ponadpodstawowych - dla uczniów, których rodzice i sami uczniowie wyrażą takie życzenie".

Jak wypisać dziecko z religii?

Religia w szkole w praktyce wygląda jednak często dokładnie odwrotnie - jest przedmiotem, na który dzieci zapisywane są automatycznie, a chęć wypisania należy zgłosić w placówce, mimo że jest to bezprawne.

Lekcje religii są dobrowolne więc można z nich także zrezygnować w dowolnym momencie roku szkolnego - wtedy należy zgłosić ten fakt szkole, w której uczą się nasze dzieci. Tak informuje o tym Ministerstwo Edukacji Narodowej:

Rezygnacja z religii może być przedstawiona w formie pisemnej. Wystarczy złożyć proste oświadczenie o treści:

Na podstawie § 1 ust. 2 w zw. z ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) oświadczam/y, że zmieniam/y swoje/nasze życzenie w sprawie uczestniczenia syna/córki/pozostającego (-cej) pod moją/naszą opieką tj. ucznia klasy: ... w lekcjach religii i rezygnuję/my z udziału dziecka w powyżej wymienionych zajęciach z dniem: ...

Rodzice często nie wiedzą, jaki jest statut dzieci, które nie uczęszczają na religię
Rodzice często nie wiedzą, jaki jest statut dzieci, które nie uczęszczają na religięPiotr Kamionka/ REPORTEREast News
"Wydarzenia": Kardynał Stefan Wyszyński będzie błogosławionym. Jutro w Warszawie uroczysta beatyfikacjaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas