Zgłaszasz zakłócanie „ciszy nocnej"? W polskim prawie nie ma takiego pojęcia

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Prawo do spoczynku nocnego jest dobrem chronionym, dlatego warto znać przepisy, które dają nam podstawę do zgłaszania różnego rodzaju wykroczeń odpowiednim organom. Należy jednak pamiętać, że pojęcie „ciszy nocnej” nigdy nie zostało zdefiniowane w polskim ustawodawstwie. Zatem, co możemy zrobić, gdy w środku nocy nasz sąsiad puszcza głośną muzykę?

Kiedy i komu powinniśmy zgłaszać zakłócanie ciszy nocnej?
Kiedy i komu powinniśmy zgłaszać zakłócanie ciszy nocnej?East News

"Wolnoć, Tomku, w swoim domku", czyli jak definiować ciszę nocną?

O sąsiedzkich sporach i zakłócaniu spokoju domowego pisał już Aleksander Fredro w wierszu pt. „Paweł i Gaweł". Czy Gaweł, wymyślający w domu najdziksze swawole, wywracający koziołki, strzelający, trąbiący, krzyczący do znoju - i wreszcie - wychodzący z założenia, że „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”, poniósłby dziś konsekwencje prawne z uwagi na łamanie ciszy nocnej?

Zacznijmy od tego, że pojęcie „ciszy nocnej” nigdy nie zostało zdefiniowane w polskim ustawodawstwie i w największym skrócie można powiedzieć, że jest to umowa społeczna regulowana odpowiednimi, wewnętrznymi przepisami m.in. przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej w ustanowionym regulaminie.

Zazwyczaj przyjmuje się, że cisza nocna trwa od godziny 22 do 6 rano. Jednak to, jakie dodatkowe obostrzenia znajdują się w regulaminie dotyczącym pojęcia ciszy nocnej, zależy wyłącznie od spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy zarządcy budynków.

Należy jednak zaznaczyć, że art. 134 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że za porę nocną (nie ciszę - przyp. red.) uważa się czas od godz. 21 do godz. 7. Z kolei Kodeks postępowania karnego przyjmuje za porę nocną czas od godz. 22 do godz. 6.

Skoro w polskim prawie nie istnieje pojęcie ciszy nocnej, to oznacza, że w potyczce z hałasującym w nocy sąsiadem stoimy na przegranej pozycji? Nic z tych rzeczy.

Kodeks wykroczeń w art. 51§1 stanowi, że: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Ponadto, zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Warto również dodać, że Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku jasno określa normy hałasu w mieszkaniu. W dzień, między godziną 6 a 22 poziom hałasu nie powinien przekraczać 40 dB, a nocą - 30 dB. Norma ta dotyczy ogólnego poziomu hałasu przenikającego do pomieszczenia mieszkalnego ze wszystkich źródeł łącznie.

Zatem zakłócanie spokoju może mieć miejsce nie tylko w nocy, ale również w trakcie dnia. Oznacza to, że jeśli sąsiad np. przez wiele godzin puszcza głośną muzykę, również mamy prawo interweniować.

Co grozi za łamanie ciszy nocnej?
Co grozi za łamanie ciszy nocnej?Marek BAZAK/East NewsEast News

Co grozi za łamanie ciszy nocnej?

Skupiając się jednak na uciążliwym hałasie nocą, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie zgłaszać zakłócanie ciszy nocnej i co grozi osobie łamiącej wówczas prawo?

Sprawcę wykroczenia z art. 51§1 Kodeksu wykroczeń może zostać nałożony m.in. mandat karny w drodze postępowania mandatowego. Należy jednak pamiętać, że  grzywna może wynieść od 20 do 5 tys. zł, ale ustawodawca przewiduje również karę aresztu, która może być orzekana w wymiarze od 5 do 30 dni oraz ograniczenie wolności trwające jeden miesiąc. 

Ponadto, zachowanie wypełniające znamiona wspomnianego wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń powinno podlegać indywidualnej ocenie przez uprawniony do tego organ. Zgodnie z art. 9 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, w pierwszej instancji w sprawach o wykroczenia orzeka sąd rejonowy, oskarżycielem publicznym, uprawnionym do dokonywania czynności wyjaśniających i złożenia wniosku o ukaranie do sądu, jest policja.

"Policja po przybyciu na miejsce zdarzenia, po ustaleniu sprawcy, okoliczności sprawy, potencjalnych dowodów i ewentualnych świadków, wobec sprawcy może zastosować pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie itd. Jeżeli powyższe środki nie poskutkują, policjant ma prawo nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego lub skierować wniosek o ukaranie do sądu rejonowego. Właściciele lub najemcy lokalu odpowiedzialni są także za to, aby osoby w nim przebywające stosowały się do zachowania wymogów ciszy nocnej" - czytamy na stronie Sejmu w odpowiedzi z 18 grudnia 2009 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 5344 w sprawie uprawnień funkcjonariuszy policji podejmujących interwencję w przypadku zakłócania spoczynku nocnego.

Prawo do spoczynku nocnego jest dobrem chronionym, dlatego warto znać przepisy, które dają nam podstawę do zgłaszania różnego rodzaju wykroczeń odpowiednim organom
Prawo do spoczynku nocnego jest dobrem chronionym, dlatego warto znać przepisy, które dają nam podstawę do zgłaszania różnego rodzaju wykroczeń odpowiednim organomPiotr Hukalo / Piotr HukaloEast News

Czy za notoryczne zakłócanie ciszy nocnej może grozić eksmisja?

Zdarzają się sytuacje, gdy sąsiad regularnie zakłóca ciszę nocą - nawet pomimo nakładanych na niego mandatów. Czy mając na uwadze takie okoliczności, możemy walczyć o prawo do spoczynku nocnego, które zgodnie z obowiązującym prawem jest dobrem chronionym?

Zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali, "Jeżeli właściciel lokalu (...) wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości."

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas