Zwiększone spalanie kalorii może trwać nawet 72 godziny po treningu. Postaw na te ćwiczenia

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Wśród różnorodnych form aktywności fizycznej, nie należy pomijać ćwiczeń siłowych. Czasem ich znaczenie bywa bagatelizowane, czasem są ignorowane przez początkujących członków klubów fitness ze względu na brak pomysłu na trening czy wiedzy na temat jego wykonywania. Jakie korzyści przynosi trening siłowy? Wzrost masy mięśniowej to tylko wierzchołek góry składającej się z zalet tego rodzaju aktywności.

Włącz do swojej sportowej rutyny trening siłowy. Działa na różnych polach
Włącz do swojej sportowej rutyny trening siłowy. Działa na różnych polach123RF/PICSEL

Trening siłowy to spalanie kalorii nawet po wyjściu z siłowni

Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na tempo spalania kalorii. Jeśli korzystasz z opaski sportowej lub zegarka, możesz zauważyć, że podczas treningu siłowego liczba spalonych kalorii jest zdecydowanie mniejsza niż przy treningu cardio. Nie traktuj tego jednak jako jedynego wyznacznika, którym kierujesz się podczas ćwiczeń.

Trening całego ciała  zwiększa siłę oraz masę mięśniową, która charakteryzuje się większą efektywnością metaboliczną. Jeśli skupimy się na tego rodzaju aktywności, z czasem kalorie będą spalane szybciej, a co za tym idzie — niwelowanie tłuszczu stanie się bardziej skuteczne. Dodatkowo udowodniono, że po treningu siłowym zwiększone spalanie kalorii może utrzymywać się nawet przez 72 godziny po zakończeniu sesji z ciężarami.

Sposób na uniknięcie nadwagi i poprawa wyglądu sylwetki

Bardziej efektywne spalanie tłuszczu przekłada się na poprawę wyglądu sylwetki. Jeśli potrzebujesz na to dowodów, bardziej rzetelne będzie mierzenie obwodów konkretnych partii ciała niż sprawdzanie wartości na wadze. Tkanka mięśniowa charakteryzuje się większą gęstością niż tkanka tłuszczowa. Ciało będzie wyglądać smuklej, nawet jeśli nie zauważysz znaczącej różnicy podczas ważenia.

Podczas planowania ćwiczeń trzeba pamiętać, aby był to trening całego ciała. Należy jednak podkreślić, że ćwiczenia siłowe bardzo dobrze oddziałują na redukcję tłuszczu trzewnego, odkładającego się w jamie brzusznej i szczelnie pokrywającego organy wewnętrzne.

Część treningu siłowego można wykonać we własnym domu
Część treningu siłowego można wykonać we własnym domu123RF/PICSEL

Dlaczego warto ćwiczyć siłowo?

Kluczowe jest w tym kontekście zwiększenie siły. Ćwiczenia angażują wiele grup mięśniowych, co prowadzi do ich wzmacniania i zwiększenia wytrzymałości. Regularne treningi siłowe przekładają się na zauważalny wzrost siły fizycznej, lepszej wydolności i sprawności w codziennych, nawet najbardziej prozaicznych czynnościach, jak np. bezproblemowe wniesienie do domu ciężkich zakupów.

Mniejsze ryzyko kontuzji

Trening siłowy sprzyja poprawie postawy ciała — zwłaszcza gdy mowa o ćwiczeniach w obrębie tułowia oraz pleców. Zmniejsza to ryzyko dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem. Na tym jednak nie koniec.

Regularne ćwiczenia na siłowni sprzyjają poprawie napięcia mięśniowego, z biegiem czasu przekładając się na lepszą świadomość względem ułożenia ciała w przestrzeni. Zyskujemy lepszą stabilizację i zdolność utrzymywania równowagi, co jest istotne nie tylko w kontekście zdrowia seniorów czy osób dochodzących do siebie po urazach. Poprawia się mobilność oraz wytrzymałość mięśni, ścięgien i więzadeł, przez co są mniej podatne na obrażenia.

Ćwiczenia na siłowni a choroby cywilizacyjne

Przemyśl dobrze swój plan aktywności fizycznych. Uwzględnienie wśród nich treningu siłowego poprawi kondycję układu sercowo-naczyniowego. Korzystnie wpływa na utrzymywanie stabilnego poziomu ciśnienia tętniczego oraz parametrów lipidowych krwi. W ten sposób staje się jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwijania się chorób układu krążenia, np. miażdżycy.

Dodatkowo wysiłek fizyczny sprzyja obniżaniu poziomu glukozy, normalizując jej stężenie i zapobiegając gwałtownym wahaniom.

Regularne ćwiczenia to mniejsza podatność na kontuzje
Regularne ćwiczenia to mniejsza podatność na kontuzje123RF/PICSEL

Dobry trening to zadowolona głowa

Nie można pominąć psychicznych korzyści wynikających z treningu siłowego. Zadowolenie dotyczy nie tylko satysfakcji ze zmiany wyglądu czy zwiększenia swoich możliwości ruchowych. Podczas wysiłku w ciele wydzielane są endorfiny, które działają jak naturalny antydepresant, redukując stres i poprawiając nastrój.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas