14-letnia baletnica za 12 mln funtów

Eksperci domu aukcyjnego Sotheby's oczekują, że wstawiona na aukcję rzeźba francuskiego impresjonisty Edgara Degasa (1843-1917) przyniesie do 12 milionów funtów - poinformował we wtorek dom aukcyjny.

"14-letnia baletnica" to jeden z niewielu brązów Degasa pozostających w rękach prywatnych. Będzie licytowana na aukcji w przyszłym miesiącu.

Reklama

Datowana na lata 1879-81 rzeźba, jedyna, jaką wystawiono za życia Degasa, który dużą część swojej twórczości poświęcił na portretowanie tancerek baletowych, została znaleziona po jego śmierci w pracowni. Był to model z wosku, taki, jakimi artysta posługiwał się w pracy.

Dzieło na drucianym stelażu, wysokości około metra, Degas ubrał w tiule i gazę. Wystawiona na nowojorską aukcję tancerka została odlana w brązie dopiero w 1922 roku.

Rzeźbę wstawił na aukcję brytyjski milioner John Madejski, prezes klubu piłkarskiego Reading.

W listopadzie inna z tancerek Degasa, w pastelu, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 37 mln dolarów; była to rekordowa cena za dzieło tego artysty. "Ten wysublimowany pastel", określany jako "arcydzieło impresjonizmu", przedstawia tancerkę za kulisami podczas przerwy. Zdaniem ekspertów dzieło to oddaje istotę twórczości Degasa.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje