Reklama

Reklama

14-letnia baletnica za 12 mln funtów

Eksperci domu aukcyjnego Sotheby's oczekują, że wstawiona na aukcję rzeźba francuskiego impresjonisty Edgara Degasa (1843-1917) przyniesie do 12 milionów funtów - poinformował we wtorek dom aukcyjny.

"14-letnia baletnica" to jeden z niewielu brązów Degasa pozostających w rękach prywatnych. Będzie licytowana na aukcji w przyszłym miesiącu.

Reklama

Datowana na lata 1879-81 rzeźba, jedyna, jaką wystawiono za życia Degasa, który dużą część swojej twórczości poświęcił na portretowanie tancerek baletowych, została znaleziona po jego śmierci w pracowni. Był to model z wosku, taki, jakimi artysta posługiwał się w pracy.

Dzieło na drucianym stelażu, wysokości około metra, Degas ubrał w tiule i gazę. Wystawiona na nowojorską aukcję tancerka została odlana w brązie dopiero w 1922 roku.

Rzeźbę wstawił na aukcję brytyjski milioner John Madejski, prezes klubu piłkarskiego Reading.

W listopadzie inna z tancerek Degasa, w pastelu, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 37 mln dolarów; była to rekordowa cena za dzieło tego artysty. "Ten wysublimowany pastel", określany jako "arcydzieło impresjonizmu", przedstawia tancerkę za kulisami podczas przerwy. Zdaniem ekspertów dzieło to oddaje istotę twórczości Degasa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje