Reklama

Aleksandra Natalli -Świat - kobieta na kryzys

Rok temu Aleksandra Natalli-Świat wystąpiła wraz z Grażyną Gęsicką i Joanną Kluzik-Rostkowską w spocie Lecha Kaczyńskiego. Posłanki nazwane zostały wówczas "aniołkami Kaczyńskiego". Dziś aniołek został już tylko jeden...

Przyjaciółka i partyjna koleżanka Joanna Kluzik-Rostkowska wciąż nie może uwierzyć w śmierć przyjaciółki. "Miałyśmy się z Olą i Grażyną spotkać w środę"?

Aleksandra Natalli-Świat każdą wolną chwilę spędzała w rodzinnym Wrocławiu. Tym razem jednak weekend zaplanowała inaczej, bardzo chciała pojechać do Katynia, gdzie zginął jej dziadek.

Droga do PiS

Aleksandra Natalli-Świat panieńskie nazwisko zawdzięcza włoskim przodkom. Urodzona 20 lutego 1959 r. w Obornikach Śląskich, ukończyła Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i menedżerskie studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej. Działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Z polityką związała się w 1989r., kiedy Adam Lipiński założył Centrum Demokratyczne, wprawdzie ta inicjatywa nie przetrwała długo, ale wspólne doświadczenia Aleksandra Natalli-Świat i Adam Lipiński wykorzystali budując wkrótce struktury Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku.

Reklama

W 1991r., kiedy PC była już partią współrządzącą, Natalli -Świat została inspektorem wojewódzkim w Wydziale Polityki Regionalnej wrocławskiego Urzędu Wojewódzkiego. W połowie lat 90. była również sekretarzem ówczesnego prezydenta Wrocławia - Bogdana Zdrojewskiego.

W 2005r. z listy Prawa i Sprawiedliwości dostała się do Sejmu V kadencji. Przewodniczyła wówczas sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W Sejmie VI kadencji pełniła funkcje wiceprzewodniczącej Klubu Parlamentarnego PiS.

Kryzysowa dama

12 stycznia 2008 r. decyzją Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości została wybrana wiceprezesem PiS. Stała się łagodną twarzą partii, zamiast układów i wszechobecnych agentów, przedmiotem jej zainteresowania była gospodarka. Wielką sympatią darzył ją prezes Jarosław Kaczyński. Natalli - Świat była jego lojalną współpracownicą.

Ryszard Czarnecki, partyjny kolega, podkreślał profesjonalizm Aleksandry Natalli - Świat: - " Jeśli polityków można dzielić na tych stricte politycznych i tych merytorycznych, to Aleksandra z pewnością jest w tej drugiej grupie. W sprawach ekonomicznych jest kompetentna, potrafi o nich mówić w zrozumiały sposób. Poza tym ona nie wzbudza negatywnych emocji"( Gazeta Wrocław). Sama Natalli- Świat nie lubiła rozmawiać o polityce, przyjaciele podkreślają, że była całkowicie pozbawiona, tak częstego u polityków, "parcia na szkło". Ożywiała się podczas rozmów o gospodarce.

Potrafiła słuchać, ale także twardo bronić swoich poglądów.

Kolekcja myszek

W ulotce wyborczej Aleksandra Natalli - Świat napisała, że jej hobby jest kolekcjonowanie figurek myszek. Podobno miał ich kilkaset.

- "Lubię miłe towarzystwo, ale dziś nie mam na to czasu - mówiła rok temu w wywiadzie dla dziennika "Polska" - "Lubię też w wolnym czasie czytać książki, jeździć rowerem i podróżować".

To właśnie jeździe rowerem, ulubionej rozrywce, zawdzięczała świetną figurę.

10 kwietnia zginęła w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

Anna Piątkowska

One także zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem:

ANNA WALENTYNOWICZ

IZABELA JARUGA-NOWACKA

GRAŻYNA GĘSICKA

JOLANTA SZYMANEK-DERESZ

KRYSTYNA BOCHENEK

IZABELA TOMASZEWSKA

JOANNA AGACKA-INDECKA

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Prawo i Sprawiedliwość | kryzys | świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy