Reklama

Reklama

Ciąża w trakcie miesiączki

Według powszechnej opinii w trakcie okresu nie można zajść w ciążę, ale też słyszałam przeciwne opinie. Czy zatem jest szansa na poczęcie, szczególnie gdy miesiączka była o wiele mniej obfita i trwała krócej niż zwykle? Czy też w pierwszym okresie ciąży może jeszcze ona występować?

Miesiączka to czas, w którym zachodzące w organizmie zmiany hormonalne powodują złuszczanie się narosłej wcześniej błony śluzowej macicy zwanej endometrium. To czas w którym prawidłowo nie dochodzi do owulacji. Należy jednak pamiętać, że w medycynie bywają odstępstwa od zaplanowanych reguł i zasad. Wielokrotnie wprowadzają w zakłopotanie pacjentów, a jeszcze bardziej lekarzy. Kilkukrotnie spotkałem pacjentki, które twierdziły, że zaszły w ciążę współżyjąc tylko raz i to właśnie w czasie miesiączki. Myślę, że należy to tłumaczyć tzw. spontaniczną owulacją, która występuje pod wpływem emocji zwykle bardzo silnych, zarówno tych pozytywnych np. w czasie orgazmu jak i negatywnych, do których dochodzi w czasie gwałtu.

Reklama

Co do tzw. miesiączki na początku ciąży to jeśli jest się faktycznie w ciąży, wszelkie krwawienia, plamienia traktujemy jako krwawienia w ciąży mogące odpowiadać chociażby implantacji a również pewnym zaburzeniom hormonalnym, należy pamiętać o ryzyku poronienia, które może zaczynać się objawami plamień, bólu dołem brzucha etc. Wszelkie plamienia/krwawienia w ciąży wymagają konsultacji lekarza ginekologa.

Lek. med. ginekolog-położnik Bartłomiej Golański
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje