Reklama

Reklama

Co powinien umieć przedszkolak?

Czy dziecko jest już na tyle dojrzałe i samodzielne, by iść do przedszkola? Jak poradzi sobie z nowymi obowiązkami? Sprawdź, co powinien umieć trzyletni kandydat na przedszkolaka.

Sam się ubiera

Reklama

Życie w przedszkolu ułatwi dziecku umiejętność wkładania i zdejmowania ubrań. Trzylatki zwykle chcą to robić same, ale pewnych czynności, takich jak np. zapinanie guzików, nie potrafią. Dlatego kompletując ubrania do przedszkola, wyobraźcie sobie położenie dziecka.

Praktyczne są: spodnie albo spódniczki na gumkę, buty na rzepy, bluzy na zamki błyskawiczne, rękawiczki z jednym palcem. Kłopoty sprawiają: ogrodniczki, body, sweterki na guziki, jednoczęściowe kombinezony. Jeśli dziecko ma trudności w ubieraniu, zawsze może liczyć na pomoc nauczycielki. Zdarza się, że na tę pomoc dziecko musi poczekać - wtedy albo się złości, albo czuje się odrzucone. Zanim maluch pójdzie do przedszkola, warto nauczyć go nie tylko ubierania się, ale też rozpoznawania swoich rzeczy (np. oznaczonych na metce inicjałami).

Potrafi jeść łyżką

Od początkującego przedszkolaka wymaga się samodzielnego jedzenia łyżką. Dzieci w tym wieku zwykle posługują się również widelcem. Maluchy, które nie posługują się jeszcze sztućcami, szybko uczą się nowej umiejętności, obserwując rówieśników.

Dużym problemem dla większości przedszkolaków jest jedzenie surówek i warzyw. Wchodzą one w skład stałego menu przedszkolnego, a wiele dzieci nie jest do nich przyzwyczajonych.

Chociaż w przedszkolach nie zmusza się dzieci do jedzenia, bo stres z tym związany przynosi więcej szkód niż pożytku, surówki są ważnym składnikiem obiadów. Dlatego warto zawczasu przyzwyczaić przyszłego przedszkolaka do jedzenia warzyw i owoców. Jak? Zaprosić do kuchni i zachęcić do samodzielnego przygotowania surówki. To naprawdę pomaga!

Wie, jak korzystać z toalety

Przedszkolak powinien umieć zgłosić potrzebę skorzystania z toalety. Dobrze, jeżeli będzie umiał sam zdjąć spodenki, rajstopki i majteczki. Oczywiście zawsze może liczyć na pomoc nauczycielek, ale jeśli dziecko umie o tę pomoc poprosić, to sukces. Maluchom zdarzają się przypadki zmoczenia w majtki, dlatego koniecznie trzeba przynieść do przedszkola dodatkowy zestaw ubrań (z bielizną). Bo problemem nie jest to, co się wydarzyło, tylko to, że malec musi chodzić wśród rówieśników w mokrym ubraniu. Przebrane, bardzo szybko zapomina o przykrym wydarzeniu.

Mówi o swoich potrzebach

Dziecko powinno umieć przekazać nauczycielowi, czego potrzebuje - nawet jeśli nie mówi wyraźnie i pełnymi zdaniami.

Nie unika rówieśników

Na tym etapie rozwoju malca trudno mówić o dojrzałości społecznej. Trzyletnie dzieci niechętnie bawią się w grupie. Wszystkie zabawy w kółku, w ciuchcię służą temu, by powoli integrować przedszkolaki.

Aby przygotować dziecko do zabawy z rówieśnikami, można częściej wychodzić z nim na plac zabaw, by miał okazję do poznawania innych dzieci. Warto też jak najczęściej pytać malca, co chce robić - takie pytania zmuszają go do podejmowania decyzji. Jeżeli dziecko ma za każdym razem wszystko podawane, narzucane przez rodzica, tego samego będzie oczekiwało w przedszkolu i prawdopodobnie będzie miało więcej kłopotów z "wejściem w grupę".

Agata Tomala, pedagog, nauczyciel przedszkolny z 18-letnim stażem pracy z Przedszkola Publicznego nr 41 w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat: przedszkola | przedszkolak | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje