Reklama

Gdy ściany chorują

Profesjonalna pomoc w trudnych sytuacjach. Tłuste plamy na ścianach? Grzyb pojawiający się nie wiadomo skąd? Ekspert Tikkurila podpowiada jak sobie z nimi radzić nie narażając się na kompleksowy remont całego pomieszczenia i duże koszty.

Problemy ze ścianami wbrew pozorom nie dotyczą tylko starych domów, również w nowym mieszkaniu możemy się z nimi spotkać. Sami domownicy często przyczyniają się do powstawania plam na malowanych powierzchniach. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu specjalistów Tikkurila, przedstawiamy kilka najczęściej występujących problemów i wskazówki jak sobie z nimi radzić.

Tłuste plamy

Olej roślinny wylany lub resztki masła na powierzchni ściany, to problemy z którymi spotykamy się w kuchni, ale bywa również, że przytrafią się w salonie. Pozostają po nich tłuste plamy, które bardzo trudno usunąć domowymi sposobami.

Reklama

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy oczyścić zabrudzoną powierzchnię specjalnym preparatem usuwającym tłuszcz i brud, np. Maalipesu Cleaning. Następnie zmywamy ścianę wodą. Jeżeli po wyschnięciu będzie widać różnicę koloru pomiędzy czyszczonym fragmentem a resztą ściany, należy ją ponownie pomalować farbą. W przypadku kuchni warto się zastanowić nad użyciem produktu dedykowanego do pomieszczeń bardziej narażonych na zabrudzenia. Farby Optiva 20 lub Feelings Extra Durable zapewniają powierzchni większą trwałość i odporność na częste zmywanie i czyszczenie nawet z użyciem detergentów. Do pokoju dziennego możemy wybrać bardziej elegancką, matową farbę Optiva 5, lub Optiva Satin.

Po prostu grzyb

Grzyb na ścianie to jeden z najtrudniejszych problemów z jakim możemy się spotkać w mieszkaniach. O ile usunięcie go ze ściany i przywrócenie jej estetycznego wyglądu nie jest bardzo skomplikowane, o tyle zapobieganie aby więcej się nie pojawił, może być dużo trudniejsze.

Użycie preparatu do usuwania pleśni i grzybów np. Mould Removal, to pierwszy krok w pozbyciu się tego przykrego problemu. Preparat ten należy zmieszać z wodą w stosunku 1:4. Aby zapobiec powstawaniu smug, nakładać mieszaninę w kierunku od dołu do góry. Pozostawić przynajmniej na 1/2 godziny, aby roztwór rozpoczął działanie przeciw pleśniowe. Na powierzchniach mocno zapleśniałych należy stosować metodę aplikacji "mokro na mokro" aż do zaniku pleśni. Następnie zmyć całą powierzchnię czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać aby podczas pracy z Mould Removal nosić odpowiednią odzież ochronną, tj. rękawice i okulary chroniące przed zachlapaniem. Po wyschnięciu całą powierzchnię malujemy dwukrotnie farbą polecaną do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci np. Feelings Extra Durable.

Aby jednak problem nie pojawiał się ponownie warto zasięgnąć rady specjalisty, który ustali przyczynę narastania grzybów. Wykonanie ekspertyzy budynku da odpowiedź czy powodem jest przemarzanie ścian, brak izolacji pionowej lub poziomej, czy też niewłaściwa wentylacja.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama