Reklama

Kolposkopia

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna poddać się kolposkopii - specjalistycznemu badaniu narządów rodnych.

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna poddać się kolposkopii - specjalistycznemu badaniu narządów rodnych.

Kolposkopia to badanie szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu. Przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego - kolpokospu. Działa on podobnie jak mikroskop - daje trójwymiarowy obraz obserwowanego fragmentu, powiększony od 4 do 50 razy.

Kolposkop umożliwia ocenę struktury nabłonka, jego barwy, układu i przejrzystości oraz rysunku naczyń krwionośnych. Kolposkopia pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy.

Wynik gotowy jest po kilku - kilkunastu minutach. W niektórych przypadkach od razu przystępuje się do leczenia. Podczas badania można pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Kolposkopię poprzedza zwykle badanie cytologiczne. Kilka dni przed kolposkopią należy unikać współżycia seksualnego, irygacji pochwy i badania ginekologicznego, gdyż to mogłoby zakłócić obraz kolposkopowy. Badaniu nie można poddawać się w czasie menstruacji. Po badaniu połączonym z pobraniem wycinka należy przez tydzień powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Reklama

Jak przebiega badanie?

Badana leży na fotelu ginekologicznym. Zakłada się jej dopochwowow wziernik samotrzymający. Bywa, że lekarz musi skorzystać z pomocy drugiej osoby, która podtrzymuje wziernik. Następnie do pochwy zostaje wprowadzony specjalny wziernik, który pozwala oglądnąć część pochwową szyjki macicy. Podczas badania część pochwowa przemywana jest roztworem chlorku sodu, kwasu octowego oraz kwasu mlekowego. Jeśli badanie ma zakończyć się pobraniem wycinka, szyjka macicy zostaje wcześniej znieczulona. Na koniec szyjka macicy przecierana jest często jodyną. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy