Reklama

Reklama

Na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa

Boże Narodzenie obchodzone jest przez ponad 1,8 mld chrześcijan na całym świecie na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. Według większości historyków, Święto Bożego Narodzenia po raz pierwszy uroczyście obchodzono w 336 r., w Rzymie.

Dlaczego grudzień?

Nie wiadomo, dlaczego właśnie datę 25 grudnia uznano za symboliczny dzień narodzin Jezusa. Niektórzy skłaniają się ku poglądowi, że przywódcy chrześcijańscy chcieli w ten sposób zastąpić pogańskie święto Saturnalia (przesilenie zimowe), obchodzone w Rzymie dokładnie w tym dniu.

Początkowo święto ograniczało się do uczestnictwa w nabożeństwie (mszy), z czasem wzbogaciło się też o różne zwyczaje właściwe danym kulturom.

Adwent

Tradycyjnie ważnym czasem w polskiej tradycji obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jest adwent. W kościołach odbywają się wówczas różne nabożeństwa, jak np. roraty (rozpoczynane codziennie o świcie, o godz. 6 rano). Cztery niedziele adwentu symbolizują 4 tysiące lat oczekiwania na przyjście Chrystusa. Tylko w niektórych domach podczas adwentu, a nawet w Wigilię, wróży się z lanego wosku.

Reklama

W domach, w których przywiązuje się szczególną uwagę do tradycji, już w pierwszych dniach adwentu zaczyna się wypiekać słynne bożonarodzeniowe ciasto - piernik. Z czasem dojrzewa ono, ale nie twardnieje na kość, czym można łatwo odróżnić dobre ciasto od złego. Służy głównie do dekoracji choinki, stąd przedziwne formy piernikowych ciasteczek, od serc i zwierzątek po postać Św. Mikołaja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy