Reklama

Reklama

Podwyżki czynszów w kamienicach

W niektórych o 100 procent, w innych jeszcze więcej - tak od 1 grudnia wzrosną czynsze w prywatnych kamienicach. To rezultat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

TK uznał, że prywatny właściciel może podnieść czynsze do trzech procent tzw. wartości odtworzeniowej lokalu.

W październiku TK orzekł, że dotychczasowe zasady regulowania czynszów w prywatnych kamienicach są niezgodne z konstytucją.

W myśl przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, podwyższenie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu nie mogło być dokonywane częściej niż co pół roku. Ustawa regulowała również dopuszczalne górne limity tych podwyżek.

Ta sama ustawa nakładała jednak na właścicieli kamienic szereg obowiązków dotyczących utrzymywania i remontowania budynków. Przez odgórne ustalanie czynszu, wpływy z tytułu wynajmu nie pokrywały tych kosztów.

Reklama

Po 1 grudnia właściciele czynszówek będą mogli podnieść opłaty do wysokości 3 procent tzw. wartości odtworzeniowej czyli kosztów budowy mieszkań w danym powiecie.

Może to wynieść od 4 do 7 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Obecnie czynsze w poszczególnych miastach z reguły nie przekraczają 2 procent wskaźnika, czyli średnio 2- 3 złotych za metr.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje