Reklama

Reklama

Szansa dla sparaliżowanych

Nowe nadzieje dla osób sparaliżowanych po częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles odkryli, w jaki sposób można pomóc sparaliżowanej myszy odzyskać ograniczoną zdolność poruszania się.

Wyniki badań, opublikowanych na łamach czasopisma "Nature Medicine" pokazały, że mózg i rdzeń kręgowy są w stanie tak przeorganizować połączenia nerwowe po uszkodzeniu kręgosłupa, że możliwe jest odzyskanie komunikacji niezbędnej do przywrócenia podstawowej czynności kończyn.

Autorzy pracy porównują to do objazdu lokalnymi drogami, który umożliwia kierowcom ominięcie zablokowanej autostrady. U myszy, którym operacyjnie uszkodzono rdzeń kręgowy, pozostawiając bez szwanku centralną jego część, zbudowaną z krótkich włókien, poprawa następowała po 8 do 10 tygodniach.

Reklama

Do tej pory wydawało się, że jedynym sposobem terapii może być odbudowa uszkodzonych, długich włókien nerwowych. Teraz wydaje się, że istnieje mechanizm, który pozwala zastąpić ich działanie szeregiem drobnych, krótkich połączeń. Problem w tym, by dokładnie ten mechanizm rozpoznać i nauczyć się odpowiednio go stymulować. Jeśli to się uda, pojawią się realne szanse na nowe, skuteczniejsze metody rehabilitacji.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: myszy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy