Reklama

Reklama

Wybierz najlepszą ochroną dla swojej skóry

Lubimy się opalać, ale słońce może zaszkodzić skórze. Zrób wiec wszystko, by plażowanie dodało ci urody, a nie ją odebrało.

Jeśli masz ciemną karnację i opalasz się na brązowo

Reklama

woja skóra jest mocna, bo zawiera dużo naturalnego barwnika. Ładnie opalasz się na brązowo. Niech cię jednak nie zwiedzie to, że jeśli nie ulegasz poparzeniem, jesteś zwolniona z jej ochrony. Jeśli nie chcesz nabawić się szybko zmarszczek, używaj latem kremów z filtrami. Promienie słoneczne działają bowiem podstępnie, opalona skóra, wyglądająca na zdrową, może być zniszczona w głębszych warstwach. Jeśli przesadzisz z nadmiernym prażeniem się na słońcu, dojdzie do pogrubienia naskórka, osłabienia włókien kolagenowych i elastyny oraz rozszerzenia naczynek krwionośnych. Oto, jak chronić skórę i równomiernie się opalić.

Wybieraj fotostabilne filtry. Taki napis powinien być na preparacie, który stosujesz latem. Substancje te (m. in. Mexoryl XL, Mexoryl SX, Tinosorb S) gwarantują skuteczną ochronę skóry, gdyż nie ulegają rozkładowi pod wpływem słońca. O pełne bezpieczeństwo twojej skóry w kremie przeciwsłonecznym dbają filtry SPF chroniące cię przed promieniami UVB. Każdy taki preparat zawiera też fi try zabezpieczające przed promieniami UVA. Przyjmuje się, że ich wysokość odpowiada 1/3 wysokości faktora SPF.

Możesz wybrać krem z filtrami chemicznymi, które wnikają w naskórek, pochłaniają promieniowanie słoneczne (zamieniają je w energię cieplną, jest ona potem uwalniana) i nie dopuszczają do uszkodzenia skóry. Albo z filtrami mineralnymi, które tworzą na powierzchni skóry barierę odbijającą promienie słoneczne. Jedne i drugie filtry są skuteczne. Niektóre firmy łączą je w kremach do opalania.

Poskrom apetyt na słońce. Żaden krem przeciwsłoneczny nie chroni skóry w 100 procentach. Dlatego nie przesadzaj w wielogodzinnym wylegiwaniem się czy przysypianiem na ostrym słońcu. Opalaj się stopniowo, najlepiej do godz. 11 i po godz. 16. Jeśli w południe nie możesz obejść się bez plaży, chowaj się pod parasolem, załóż bawełniany podkoszulek, pareo i koniecznie okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu brązowy kolor skóry będzie równomierny i po powrocie z urlopu opalenizna szybko nie zejdzie.

Odpowiednie faktory dla ciebie. Stosuj wysoką i średnią ochronę. Pół godziny przed wyjściem na plażę posmaruj twarz i ciało preparatem z filtrem SPF 30 i powtarzaj aplikację co dwie godziny. Gdy skóra będzie delikatnie opalona, obniż wysokość faktora do SPF 20 i 15, a pod koniec lata możesz do ciała używać preparatu z filtrem SPF 10, czyli niską ochronę. Twarz nadal chroń SPF 20 lub 15.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje