Reklama

Reklama

Wyniki badań sondażowych

Jak wynika z badań, ponad 15 proc. dorosłych Polaków cierpi na ból zatok, z czego 9 proc. ma świadomość swojej przypadłości, ale aż 6 proc. deklaruje objawy bólu zatok i nie zdaje sobie sprawy, że nie są to zwykłe bóle głowy.

Niemal połowa osób odczuwających ból zatok nie jest świadoma, że cierpi właśnie na ten rodzaj bólu, jak również nie posiada wiedzy na temat innych, towarzyszących mu objawów.

Do najbardziej charakterystycznych objawów bólów zatok należą bóle nasilające się przy pochylaniu, ból w rzucie zatoki objętej procesem zapalnym (w okolicy nasady nosa, w okolicy oczodołów, w okolicy czołowej), ogólne rozbicie, ból pojawiający się podczas wysiłku fizycznego, ból przy zmianie temperatury otoczenia, a także katar ropny lub wodnisty wyciek z nosa i podwyższona temperatura.

Reklama

Ból zatok są głównym objawem zapalenia zatok. Lokalizacja bólu zatok zależy z kolei od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym. Najbardziej charakterystyczne miejsca odczuwania bólu dla pacjentów z bólem zatok to: ból umiejscowiony w kości czołowej (47%), następnie w okolicach oczu (40%), potem u nasady nosa (36%) i kolejno policzki (17%), promieniujący od szczęki do oczu (9%), ogólnie cała głowa (5%), inne części głowy (2%)

Ból zatok, będący wynikiem zapalenia zatok, są często mylnie uważane za migrenę. Pomimo, że do migrenowych bólów przyznało się 17 proc. badanych, to zdiagnozowane zostały zaledwie u 7 proc. Oznacza to, że faktyczną przyczyną bólu głowy może być proces zapalny toczący się w zatokach. Ból zatok może być uważany za ból migrenowy ze względu na podobne umiejscowienie, co również wskazuje na to, że mogą być one mylone. Według osób, które twierdzą że cierpią na bóle zatokowe, najczęstszym miejscem ich odczuwania są okolice kości czołowej i oczu, często boli je głowa w okolicach nasady nosa. Bóle migrenowe lokują się zazwyczaj również w okolicach czoła i oczu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy