Reklama

Reklama

Zdrada niszczy związek

Do zdrady podchodzimy bardzo różne. Zazwyczaj dla kobiet, które zostały zdradzone, to największa krzywda, jaką mogli im wyrządzić ich partnerzy.

Te, które same zdradziły próbują sobie tłumaczyć, że nie miało to żadnego znaczenia, jeśli chodzi o ich uczucia do ukochanego.

Według psychologów "skok w bok", czyli jednorazowa przygoda częściej zdarza się mężczyznom. Natomiast kobiety, jeśli już zdradzą, w takim "związku poza związkiem" potrafią tkwić przez dłuższy czas.

Budując relacje z partnerem, podchodzimy bardzo idealistycznie do związku. Zazwyczaj nie dopuszczamy do siebie myśli, że kiedyś może w nim pojawić się zdrada. Czasem jednak po jakimś czasie pojawia się chęć spróbowania czegoś innego, zasmakowania "zakazanego owocu". Z bardzo różnych powodów. Może to być wywołane zniechęceniem, rutyną i nudą w związku, chęcią poczucia namiętności, która gdzieś została zagubiona. Chęć zdrady może też wynikać z większych potrzeb seksualnych kobiety wywołanych różnicą temperamentów. Przyczyn jest wiele.

Reklama

Kasia na forum w serwisie Facet napisała: "Sądzę, że tam gdzie jest udany związek, nie ma zdrad. Jeżeli ktoś zdradza to musi mieć powód. Obserwuję małżeństwa swoich znajomych i wiem, że bardzo często: z przyzwyczajenia, bo boją się samotności, bo mają dzieci, bo czegoś się dorobili itd. tkwią w czymś, co dawno przestało być udanym związkiem. Taka sytuacja popycha ich do zdrad. Zresztą czy są to zdrady... Każdy z nas chce być kochany i kochać. Jeżeli coś się zepsuło i nie da się naprawić, to dzieje się to co.... patrz wyżej".

Mennefer na tym samym forum twierdzi, że często jest tak, że "wychodzisz z założenia, że osoba którą spotkasz i pokochasz pozostanie taka sama przez całe życie. Weź jednak pod uwagę, że człowiek nie jest pustą kartką i jego rozwój nie zatrzymuje się w momencie zakochania czy też założenia związku. Nie możesz zakładać, że za kilkanaście lat twoja ukochana zmieni się w takim stopniu, jakiego sobie obecnie nie wyobrażasz, który będzie dla ciebie nie do zaakceptowania. Czynników, które są w stanie to spowodować jest mnóstwo...".

Czasami zanim dojdzie do czegokolwiek próbujemy "naprawić" związek, zmienić te elementy, które powodują, że myślimy o zdradzie. Rozmowa z partnerem może być tym elementem, który rozwiąże całą sytuację. Jednak nie zawsze do rozmowy dochodzi, bo się jej boimy. Lub też po prostu nic nowego nie wnosi. "Samotna" napisała: "przeczytałam, że kto kocha to szanuje i nie zdradza.... To nieprawda. Ja kocham bardzo i zdradzałam, żeby nie robić mojemu facetowi przykrości. Żeby ciągle nie być na niego zła, że jest zmęczony i nie ma ochoty... A po za tym zdrada, jak nic innego leczy z kompleksów i pozwala poczuć dreszcz emocji....".

Jak czujemy się, gdy same zostaniemy zdradzone? To świństwo, krzywda, coś czego nie da się wybaczyć - tak twierdzi większość z nas. Czasem próbujemy żyć w związku z tą świadomością, że nasz ukochany szukał namiętności gdzieś indziej. Anna napisała, że "jeśli się kocha swojego partnera, to nie robi mu się krzywdy, a zdrada to wielka krzywda. Mój partner zdradzał mnie od trzech lat. Czułam, że jest coś nie tak i w końcu odkryłam prawdę. Ta prawda boli strasznie, ale wiem już co dalej. Wybaczam mu, bo bez wybaczenia nie można żyć dalej. Kocham go, ale nie ufam. Bez zaufania nie można budować zdrowego związku. Odchodzę, z żalem. Nie umiem już z nim być".

Po takim "skoku w bok" naszego ukochanego ciężko jest wybaczyć i żyć dalej, jakby nic się nie stało. To pozostaje głęboko w nas, na bardzo długo. Często przy nadarzającej się okazji, wypominamy mu to, co zrobił. Mimowolnie śledzimy go, sprawdzamy. Boimy się kolejnego razu. To może bardzo powoli niszczyć związek. Czasem też same zdradzamy w ramach "oko za oko". Radek twierdzi, że "zdrada niszczy to, co piękne i wartościowe w związku czyli jedność, poszanowanie, zaufanie oraz wzajemne oddanie. Osoba zdradzająca zawsze będzie świadoma tego czego się dopuściła. Będzie to ją prześladowało... Moim zdaniem nie ma w związku nic gorszego niż zdrada".

Jedno jest pewnie - zdrada niszczy związek. Po "skoku w bok" ciężko jest zarówno osobie, która zdradziła, jak i zdradzonej. Nie jest łatwo naprawić potem relacji pomiędzy partnerami. I o tym trzeba pamiętać, zanim do spróbowania "zakazanego owocu" dojdzie...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krzywda | zdrada | zdrady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje