Badania w ciąży
Nasza ściągawka pomoże ci zaplanować ważne wizyty lekarskie. Nie przegap ich!
Wszyscy ginekolodzy twierdzą zgodnie, że badania diagnostyczne wykonywane przez przyszłą mamę w czasie ciąży zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
Regularne analizy pozwalają szybko wykryć wyjątkowo groźne dla ciężarnych kobiet zakażenia i choroby oraz w porę rozpocząć ich właściwe leczenie.
Dlatego, jeśli do tej pory z oporami wykonywałaś morfologię i inne zalecone przez prowadzącego cię ginekologa badania, nie ociągaj się!
Teraz szczególnie musisz dbać o zdrowie.
Pakiet na początek
Kobieta w ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań, powinna odwiedzić lekarza przynajmniej 10 razy. Przed każdą wizytą należy wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.
W pierwszym trymestrze konieczne jest oznaczenie grupy krwi, badanie poziomu glukozy i żelaza oraz funkcji tarczycy.
Bardzo ważne jest również wykonanie testów w kierunku HIV, chorób wenerycznych, wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz toksoplazmozy i różyczki.
Warto zrobić również badanie USG, które pomoże ustalić przewidywany termin porodu i wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie macicy.
Podczas ultrasonografii specjalista oceni czynność serca płodu, sprawdzi stan kosmówki, która później przekształci się w łożysko, i skontroluje przezierność karkową płodu. Jeśli grubość fałdu skórnego na karku malucha odbiega od norm (co na szczęście zdarza się bardzo rzadko!), istnieje ryzyko, że dziecko jest obciążone wadą genetyczną.
W takiej sytuacji ciężarna jest kierowana na dodatkowe badania prenatalne, np. biopsję kosmówki lub amniopunkcję.
II trymestr
W kolejnych miesiącach ciąży przyszła mama tak jak i wcześniej przed każdą wizytą u ginekologa musi robić morfologię krwi oraz analizę moczu.
Dodatkowo, zwykle około 26. tygodnia ciąży, powinna wykonać także test obciążenia glukozą, zbadać antygen Hbs (dodatni wynik świadczy o nosicielstwie wirusa żółtaczki zakaźnej) oraz przeciwciała toksoplazmozy.
Między 20. a 22. tygodniem powinna wybrać się także na drugie badanie USG.
To tzw. USG referencyjne, podczas którego specjalista kontroluje budowę mózgu, kręgosłupa, nerek i serca dziecka. Wtedy też przyszli rodzice mogą poznać płeć maluszka.
Przed finałem
W ostatnim trymestrze ciężarna dodatkowo musi zgłosić się na posiew z szyjki macicy oraz zbadać przeciwciała odpornościowe (badanie umożliwia rozpoznanie konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem).
Obowiązkowe jest też USG, na podstawie którego lekarz jest w stanie ocenić położenie płodu, jego wielkość, stan łożyska, a także ilość płynu owodniowego.