Reklama

Reklama

Czy można się wyspać przy małym dziecku?

Tyle razy słyszeliście przed narodzinami Waszego dziecka "Śpijcie teraz ile możecie, bo potem już nie będzie, kiedy". Ale dopiero mając w domu waszego wyczekiwanego i kochanego bobasa, rozumiecie prawdziwe znaczenie tych słów.

Pobudka o 10, czasem o 12? Takie możliwości pozostają póki, co w kwestii waszych wspomnień. Teraz każde 10 minut snu jest dla was, niczym na wagę złota i nie ma mowy o porannym leniwym wstawaniu z łóżka. Kiedy ja się w końcu wyśpię? Każde z was zadaje sobie to pytanie. Może, gdy małe urośnie? Tylko czy doczekam ?

Reklama

Jak to naprawdę wygląda?

Nie zawsze, ale bardzo często pierwsze dwa tygodnie po narodzinach dziecka, rodzice oboje sprawują nad nim codzienną opiekę. Tato korzysta z przysługującego mu urlopu na tę okazję, a mama zazwyczaj jest już na urlopie macierzyńskim.

Chyba, każdy rodzic, który miał okazję skorzystać z takiej możliwości pobycia zaraz po narodzinach razem, okres ten wspomina, jako jeden z najpiękniejszych i przyznać trzeba, najbardziej stresujących momentów w swoim życiu.

Wszystko jest nowe, świeże. Człowiek uczy się codziennego bycia z cudem, jakim jest malutki noworodek. Uczy się go kochać, poznaje jego zwyczaje i wpaja sobie codzienne obowiązkowe rytuały pielęgnacyjne.

Wtedy każda noc może być nieprzespana, bo szkoda czasu na sen. Samo patrzenie na małego człowieka, który jest owocem miłości dwojga ludzi daje potężną dawkę energii. Ale wspólne dzielenie przez rodziców obowiązków nad maleńkim dzieckiem przez 24 godziny na dobę nie jest przecież możliwe na zawsze.

Sielanka się kończy, kiedy jedno z rodziców wraca do pracy, a drugie z małym dzieckiem zostaje w domu samo. Najczęściej jest to mama.

Czyj sen jest ważniejszy?

Nieprzerwana opieka nad nowo narodzonym dzieckiem pochłania wiele energii. Nie tylko z uwagi na zakres czynności, jakie są do wykonania, ale wiąże się też z silnym wyczerpaniem emocjonalnym.

Nie można przecież pielęgnować i doglądać swojego ukochanego maluszka bez przejęcia i strachu o jego dobre samopoczucie i komfort. Każdy jego ruch, zakasłanie, kwilenie lub płacz u świeżo upieczonej mamusi budzą obawy, że coś jest nie tak. Toteż czuwanie i pielęgnowanie takiego maluszka pochłania całą energię i wymaga skupienia.

A przecież takiej, świeżo upieczonej mamusi nie zostaje tylko sama opieka nad dzieckiem. Domowe obowiązki, tym bardziej poszerzone o dodatkowe pranie dziecięcych ubranek, prasowanie i przygotowywanie posiłków dla nowego członka rodziny zwiększają swój zakres. Nie wspominając już nawet o osłabionej formie kobiety, wyczerpaniu po wysiłku wymuszonym przez poród i zmianach, jakie zachodzą w jej psychice.

Stała się przecież matką. Gdzie tu znaleźć czas na sen? Choćby na drzemkę? Nocą tak naprawdę sen młodej mamy przypomina czuwanie, sprawdzanie czy z maleństwem wszystko jest dobrze, dokarmianie go i przewijanie.

A przecież bez zdrowego i spokojnego snu nie da się pociągnąć zbyt długo.

Tato, który chcąc nie chcąc po krótkiej przerwie urlopowej wraca do pracy, tak naprawdę większą część dnia spędza poza domem.

Po powrocie do niego nawet, gdy dzielnie wspiera mamę w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, on sam także potrzebuje spokojnego snu. Przed nim przecież dni wypełnione zawodowymi obowiązkami, a w miejscu pracy nie może pozwolić sobie na gorszą kondycję. Jak w takim razie świeżo upieczony tato może się zdrowo wyspać?

Czy każdy dzień w pracy musi rozpoczynać porcją nie pierwszej danego dnia, silnej kawy? Bo ma za sobą nieprzespaną noc z powodu opieki nad maleńkim dzieckiem?

Choć rodzice rzadko, kiedy narzekają na brak snu na początkach pełnienia swojej roli rodzicielskiej, bo zafascynowanie i zaangażowanie w opiekę nad noworodkiem są dla nich tak ważne, ważny jest on sam, że nie przywiązują nawet uwagi do tego czy są dobrze wyspani.

To dopiero z czasem, gdy brakuje im siły do pokonywania kolejnych dni wypełnionych po brzegi obowiązkami, zaczynają szukać okazji do snu.

Widzą, że dalej tak nie pociągną. Oszukując swój organizm i ograniczając ilość snu do minimum lub schodząc poniżej jakichkolwiek norm. No, ale jak się wyspać przy małym dziecku?

My robiliśmy to tak

Choć świeżo upieczonym rodzicom niekiedy trudno jest oddać swoje nowo narodzone dziecko pod opiekę nawet najbliższej rodziny, to, jeśli pojawia się jakakolwiek propozycja pomocy, warto z niej skorzystać.

Dziadkowie, rodzeństwo, przyjaciele najczęściej wyrażają chęć pomocy. Trzeba tylko zrozumieć, że człowiek, jako rodzic, w swojej nowej roli, nie zawsze jest w stanie wszystko zrobić sam. Trzeba dać sobie pomóc.

Dowiedz się więcej na temat: maluch | tato | dziecko | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje