Reklama

Reklama

Czy smyk zachoruje na trzydniówkę?

Roczna córeczka mojej koleżanki zachorowała na trzydniówkę. Na czym polega ta choroba i czy mógł nią zarazić się mój 10-miesięczny synek? Dzieci przez kilka godzin bawiły się razem tydzień temu...

Chłopiec rzeczywiście mógł zarazić się trzydniówką. Jest to choroba zakaźna wieku dziecięcego, przenoszona drogą kropelkową.

Chorują na nią maluchy od 6. do 36. miesiąca życia.

Proszę być czujną, bo skoro dzieci bawiły się razem tydzień temu, choroba może ujawnić się właśnie teraz (jej okres wylęgania się to ok. 7-14 dni). Początkowo objawia się ona wysoką gorączką (może sięgać nawet ponad 40oC).

Taka temperatura utrzymuje się u dziecka ok. 3-4 dni i nie towarzyszą jej wówczas inne dolegliwości. Leczenie polega na obniżaniu gorączki, co zapobiega niebezpiecznemu powikłaniu - drgawkom gorączkowym.

Reklama

W 3.-5. dobie choroby dochodzi do wyraźnego spadku temperatury. Wówczas na ciele malucha (głównie na tułowiu) pojawia się drobnoplamista wysypka, która samoistnie znika po kilkunastu godzinach, z reguły nie pozostawiając żadnych śladów.

Dopiero pojawienie się zmian skórnych umożliwia właściwe postawienie diagnozy przez lekarza. Proszę się jednak nie martwić.

Gorączka trzydniowa zwykle nie powoduje żadnych konsekwencji, a jej przechorowanie pozostawia odporność na całe życie.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje