Reklama

Reklama

Jak mądrze karać dzieci?

Nie, nie będę sprzątał! Wychodzę do kolegów. - Damian (7) krzyczał coraz głośniej. Kasię (40) aż zaświerzbiła ręka, ale zamiast dać synowi klapsa, powiedziała: - "Nie podoba mi się twoje zachowanie. Nie pójdziesz na dwór". I zamknęła drzwi jego pokoju.

Panuj nad sytuacją, reaguj właściwie!

Każde dziecko bywa czasem nieznośne i niegrzeczne. Wtedy nierzadko zaczynamy krzyczeć, wściekać się, czasem sięgamy po środki ostateczne: bicie.

Ale to nie zażegna konfliktu, tylko go zaogni. Istnieją mądre sposoby rozwiązania konfliktu z dzieckiem. Poznaj je.

Rady dla mądrej mamy:

Ucz się panować nad sobą. Nie pozwól, by emocje Twojego dziecka (złość czy furia) przeniosły się na Ciebie. Zachowaj dystans.

W domu ustal konkretne zasady zachowania. Zapisz i umieść je w widocznym miejscu. Im więcej jasnych reguł, tym lepiej maluch wie, jak postępować.

Reklama

Bądź stanowcza. Jeśli maluch np. kaprysi przy jedzeniu, powiedz: "Odejdź od stołu. Widocznie nie jesteś głodny. Zjesz później".

Jeśli raz ukarałaś dziecko np. za to, że robi coś na przekór, następnym razem też tak zrób. Bądź konsekwentna.

Pamiętaj, że bardzo małe dziecko może mieć kłopot z zapamiętaniem zasady, że za coś może zostać ukarane. Jeśli zatem zachowa się niewłaściwie, najpierw należy je upomnieć i powiedzieć, że za takie zachowanie grozi kara. Dopiero za trzecim czy czwartym razem należy zastosować karę.

Zwykle najlepszą karą jest zabronienie mu aktywności, które sprawiają mu dużą przyjemność. Może być to np. zakaz jedzenia łakoci, oglądania dobranocki czy zabawy z rówieśnikiem.

Nie stosuj kary "jestem na ciebie obrażona i nie będę się odzywać". Pociecha może wówczas czuć się przez Ciebie odrzucona.

Nigdy nie upokarzaj dziecka, nie mów: "Jesteś okropnym bałaganiarzem", co niszczy jego poczucie wartości. Mów: "Nie lubię, jak jest tu bałagan" itp.

Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje