Reklama

Reklama

Jak mądrze kochać dziewczynkę...a jak chłopca?

Zanim wasza mała księżniczka wyruszy na podbój świata, wyposażcie ją na drogę w cenne skarby: wrażliwość, wiarę w siebie i samodzielność.

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Jakie wartości powinniście przekazać swojemu synowi, by wyrósł kiedyś na rozsądnego, fajnego faceta? Kiedy patrzycie na swoją córeczkę, trudno wam wyobrazić sobie, że kiedyś będzie kobietą. Jeszcze trudniej pojąć, że to, jakie będzie jej życie, w dużym stopniu zależy od was - jej rodziców. Wiemy, że chcecie dla swojej córki jak najlepiej, sprawdźcie więc, jakich błędów uniknąć w jej wychowaniu.

Reklama

Mama: to ona pokazuje mi, jak żyć!

To od mamy dziewczynka uczy się, co to znaczy być kobietą. Z jej zachowania czerpie wiedzę o tym, jak układać sobie relacje z mężem, przyjaciółmi, jak godzić pracę z życiem rodzinnym. Pamiętaj zatem, że wszystko, co robisz, stanowi dla twojej córeczki lekcję tego, jak powinna żyć w przyszłości. Nie dziw się, jeżeli za parę lat, podpatrując zachowanie swojej córki, będziesz miała wrażenie, że... przeglądasz się w lustrze.

Gdy jesteś mamą dziewczynki: Pamiętaj, że ona ciągle cię obserwuje, dlatego dawaj jej dobry przykład swoim zachowaniem. Nie mów np. że trzeba być punktualnym, jeśli sama zawsze się spóźniasz. Przyznawaj się do błędów. Jeśli zrobiłaś coś, z czego nie jesteś dumna, a córeczka była tego świadkiem, powiedz: "Źle się zachowałam. Postaram się już nigdy tak nie postępować". Zachęcaj swoją córkę do samodzielności, podkreślaj, że ma prawo do własnego zdania. Nie musi (a nawet nie powinna!) być twoim zminiaturyzowanym klonem. Jeśli np. kupujecie razem ubrania, spytaj ją o zdanie. Powiedz: "Która bluzeczka ci się podoba?". I... kup ją, nawet jeśli córeczka znowu wybrała różowe ubranko, a ty wprost nie znosisz tego koloru.

Podobnie rób z książeczkami czy zabawkami. Jeśli chce bajkę o kosmosie, zamiast kolejnej opowieści o pięknej królewnie - spełnij jej życzenie.

Tata: kiedyś wyjdę za niego za mąż

W XIX wieku mówiło się, że ojciec to ten, który objaśnia i pokazuje świat. Wiele się od tamtej pory zmieniło, ale wciąż to ojciec najczęściej uczy córkę pływać, gra z nią w piłkę i pokazuje jej, że aktywność i samodzielność są naprawdę fajne. Właśnie tatusiowie najskuteczniej namawiają córki do podejmowania nowych wyzwań. Relacje z ojcem są też bardzo istotne dla budowania poczucia własnej wartości u małej kobietki. Jeśli tata podkreśla, że jest dumny z córki, ta widzi siebie jako osobę, która jest warta miłości, piękna i mądra. Jeśli jednak ojciec ciągle krytykuje córkę, może ona mieć w przyszłości problem z samooceną i kłopoty w relacjach z mężczyznami. Prawie każda dziewczynka mówi: "Wyjdę za tatusia". I... prawie każda dotrzymuje słowa. W dorosłym życiu kobiety często szukają mężczyzn, którzy traktują je, tak jak przed laty odnosił się do nich ojciec.

Gdy jesteś tatą dziewczynki: Jak najczęściej chwal córkę i podziwiaj ją. Nie skupiaj się jednak tylko na jej urodzie, podkreślaj także jej intelekt. Pozwól córce uczestniczyć w typowo męskich zajęciach. Zabierz ją na ryby, pokaż, do czego służą kombinerki, zachęcaj ją do uprawiania sportu i kibicuj jej w tym. Rozbudzaj w córce ambicje. Gdy stwierdza, że matematyka jest za trudna dla dziewczyn, wytłumacz jej, że to bzdura i że dla tak mądrej dziewczynki nauczenie się liczenia to pestka.

Dowiedz się więcej na temat: córki | zabawki | kochać | dziewczynki | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje