Reklama

Jak sobie radzić z hormonalną burzą?

Organizm kobiety w ciąży to istna fabryka hormonów. Sprawdź, na co wpływają i co zrobić, gdy ich działanie mocno uprzykrza ci życie.

Czym tak naprawdę są hormony? To substancje chemiczne, wytwarzane przez gruczoły, m.in. przysadkę mózgową, tarczycę czy jajniki.

To one odpowiadają za utrzymanie ciąży, poród, karmienie piersią. Ale także za ich sprawą miewasz nudności, cierpisz na zaparcia czy ciągłe zmiany nastroju.

Pomożemy ci bliżej poznać ciążowe dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi i podpowiemy, jak sobie z nimi radzić.

Dolegliwości spowodowane odmiennym stanem:

• Zaparcia. Za spowolnienie przemiany materii i częste wzdęcia odpowiada progesteron - bardzo ważny hormon, potrzebny do utrzymania ciąży. Jeśli chcesz uniknąć problemów trawiennych, jedz częściej małe porcje.

Reklama

Pilnuj, by w twoim menu znalazły się spore ilości błonnika.

Znajdziesz go m.in. w warzywach, płatkach zbożowych, ciemnym pieczywie oraz niektórych owocach.

Staraj się także nie zaniedbywać aktywności fizycznej i pij dużo wody. Ruch przyspiesza metabolizm, a woda pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii z organizmu.

• Przebarwienia skórne. Mogą się pojawić na skutek działania melanotropiny - hormonu, który odpowiada za ciemnienie skóry.

Aby uniknąć przebarwień, przed wyjściem z domu zawsze smaruj twarz kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

• Bóle stawów, obrzęki. Zauważyłaś, że twoje biodra poszerzyły się, a stopy "urosły" o numer? To skutek działania relaksyny - hormonu, który rozluźnia mięśnie i więzadła, aby w ciele matki było więcej miejsca dla maluszka.

Jeśli bolą cię biodra, unoś często ręce powyżej głowy - to przyniesie ci ulgę. Opuchnięte stopy potrzebują większych i wygodnych butów.

Aby zmniejszyć obrzęki, jak najczęściej odpoczywaj z nogami do góry. Nie zapominaj o tym, by pić dużo wody.

Dzięki temu łatwiej będzie ci usunąć z organizmu nadmiar sodu, który sprzyja zatrzymywaniu wody i opuchnięciom.

• Zmiany nastrojów. Odpowiadają za nie estrogeny. Rada? Bądź dla siebie wyrozumiała, nie wahaj się prosić o pomoc i odpoczywaj, kiedy tylko możesz.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: wody | kobiety w ciąży
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy