Reklama

Reklama

Jaki to jest katar

Zuważyłaś, że po powrocie ze spaceru, brzdącowi zaczęło kapać z noska. Myślisz sobie: "Pewnie ubrałam go zbyt ciepło, przegrzał się, gdy biegał po parku i teraz będzie przeziębiony".

Nie stawiaj jednak diagnozy zbyt pochopnie. Przyczyną kataru nie zawsze jest infekcja. Istnieje prawdopodobieństwo, że katarek, który dręczy malca, ma podłoże alergiczne. Jak możesz to sprawdzić? Obserwuj uważnie dziecko, korzystając z naszych wskazówek i podpowiedzi.

Reklama

RÓŻNE PRZYCZYNY

Zarówno katar zapowiadający przeziębienie, jak i taki, który świadczy o alergii, pojawiają się niespodziewanie, jednak z zupełnie innych powodów. Jeśli to infekcja: Malec ma katar, bo zaraził się wirusami lub (rzadziej) bakteriami. Pociąganie nosem jest wówczas pierwszym zwiastunem rozpoczynającego się przeziębienia. Pojawia się zwykle wtedy, gdy układ odpornościowy smyka jest osłabiony nagłymi zmianami pogodowymi: najczęściej na przełomie jesieni i zimy oraz w okresie wiosennego przesilenia. Dzieci źle znoszą nagłe zmiany temperatury, więc zarówno przemarznięcie, jak i przegrzanie mogą być przyczyną infekcji. Jeśli to alergia: Katar pojawi się po kontakcie z jakimś alergenem. Należą do nich roztocza, pleśnie, sierść zwierząt (np. kota czy królika), pierze (np. w pościeli), ale także pyłki roślin (drzew, traw, zbóż). Katar alergiczny może wystąpić o każdej porze roku, choć w przypadku alergików uczulonych na pyłki, będzie nasilał się wiosną oraz latem (czyli w okresie pylenia roślin). Podejrzewasz, że twój malec może być alergikiem? Zwróć uwagę, kiedy zaczyna pociągać nosem. Zawsze kiedy ścierasz kurze, ścielisz łóżka albo gdy odkurzasz? Brzdąc może być uczulony na roztocza kurzu domowego albo pierze. A może malcowi zwykle kapie z noska w czasie spaceru, podczas jazdy samochodem albo wtedy, gdy wietrzysz mieszkanie? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest on uczulony na pyłki.

ODMIENNY WYGLĄD

Inaczej wygląda katar, którego przyczyną jest przeziębienie, a inaczej ten, który wywołał kontakt z jakimś alergenem. Jakie to różnice? Jeśli to infekcja: W miarę upływu czasu, wydzielina z nosa zmienia swój wygląd: najpierw jest wodnista, po dwóch, trzech dniach zaczyna gęstnieć (przy zakażeniu bakteryjnym zmienia barwę na zielonkawą). Pod koniec infekcji znowu jest przezroczysta, aż w końcu znika. Jeśli to alergia: Malcowi ciurkiem kapie z noska, a wydobywająca się z niego wydzielina nie zmienia wyglądu: przez cały czas jest przezroczysta.

Dowiedz się więcej na temat: wody | pyłki | alergia | infekcja | Katar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje