Reklama

Reklama

Mam ząbki jak perełki

Sprawdzona recepta na zdrowe mleczaki? Zacznij o nie dbać, zanim się pojawią. A gdy urosną, ucz malca, jak je pielęgnować.

Pierwsze ząbki, choć z czasem wypadną, będą służyć malcowi jeszcze przez parę najbliższych lat. Dlatego trzeba dbać o nie tak samo troskliwie, jak o zęby stałe. Tym bardziej że to nie jedyny powód: chore mleczaki mogą źle wpłynąć na zdrowie stałych zębów (będą wyrastać już zainfekowane próchnicą). Poza tym zepsute ząbki utrudniają maluchowi gryzienie, a jeśli wypadną zbyt szybko - naukę prawidłowej wymowy. Dlatego zacznij je pielęgnować, zanim jeszcze wyrosną. Zobacz, co możesz zrobić, by ochronić mleczaki przed próchnicą.

Reklama

PO POSIŁKU MYJ DZIECKU DZIĄSŁA

Zanim szkrabowi zaczną wyrzynać się ząbki, po każdym karmieniu, a zwłaszcza po wieczornym posiłku, delikatnie przemywaj mu dziąsła i język. Rób to około dziesięć minut po jedzeniu, aby nie wywołać wymiotów. Używaj gazy zmoczonej w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku, pod warunkiem jednak, że smyk nie jest na niego uczulony. W ten sposób nie tylko usuniesz z buzi malca szkodliwe bakterie, ale też złagodzisz dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu.

Jeśli brzdąc będzie się bronił (a może tak się zdarzyć), nie rób niczego na siłę. Jednak nie rezygnuj ze wspomnianych zabiegów, tylko spróbuj zamienić je w dobrą zabawę. A kiedy dziecko zacznie ząbkować, kup mu gumową szczoteczkę-gryzak. Ma kształt maczugi i jest pokryta licznymi miękkimi wypustkami. Gdy maluszek gryzie taką szczoteczkę, masuje swędzące i obolałe dziąsełka, a przy okazji czyści zęby. Podczas żucia w buzi wydziela się bowiem dużo śliny, która ma działanie bakteriobójcze.

DOKŁADNIE CZYŚĆ MLECZAKI

Do mycia pierwszych ząbków używaj silikonowej szczoteczki nakładanej na palec. Dzięki niej bez problemu dotrzesz do wszystkich zakamarków w buzi malucha. Rocznego brzdąca spróbuj przyzwyczaić do prawdziwej szczoteczki. Najpierw pozwól dziecku, by się nią kilka razy pobawiło. Niech wkłada ją do buzi, gryzie i próbuje pocierać zęby. Gdy maluch oswoi się już ze szczoteczką, zabieraj go do łazienki i pokazuj, jak ty posługujesz się swoją. Zachęcaj brzdąca, by cię naśladował, a potem sama myj mu mleczaki (rób to dwa razy dziennie przez trzy minuty). Kiedy szkrab skończy półtora roku, zacznij uczyć go prawidłowej techniki płukania buzi oraz szczotkowania zębów. Ich zewnętrzną stronę myj ruchami kolistymi, wewnętrzną - wymiatającymi, natomiast powierzchnie żujące ruchami poziomymi. Pamiętaj jednak, że przez kilka następnych lat podczas wykonywania tych czynności brzdąc będzie potrzebował twojej pomocy. Aby przekonać się, czy perełki malucha są czyste, po każdym szczotkowaniu możesz dawać mu do ssania specjalne pastylki (kupisz je w aptece). Gdy się rozpuszczą, niedoczyszczone miejsca zabarwiają się na różowo. To sygnał, że tam potrzebna jest poprawka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje