Najwyższy czas na truskawki
Gdy nadchodzą ciepłe dni, na straganach piętrzą się łubianki pełne dojrzałych owoców. Ich smak to prawdziwa uczta dla podniebienia, a piękny kolor raduje oczy.
Mogą być duże lub drobne, mniej czy bardziej słodkie, jednolicie czerwone albo z jasnymi końcówkami, łatwe do szypułkowania lub nie. Wszystko zależy... od odmiany. Najsmaczniejsze do jedzenia na świeżo są truskawki deserowe - ananas, dukat i korona - słodkie, nawet gdy nie są idealnie dojrzałe. Z kolei na przetwory doskonale nadają się nieduże truskawki odmiany senga sengana. Choć w marcu i kwietniu kupujemy truskawki (jeśli mamy na nie wielką ochotę) z Hiszpanii, w czerwcu i lipcu to nasz kraj jest jednym z głównych eksporterów tych owoców.
Nie dla każdego
To jedyna wada truskawek. Ze względu na silne właściwości uczulające, tych owoców nie powinny jeść niemowlęta (pierwsza truskawka po 1. urodzinach!). Wykluczyć je z menu muszą także alergicy. Najlepsze w sezonie
Jako typowe owoce sezonowe, truskawki najlepiej smakują świeże. Przed podaniem na stół wystarczy je dokładnie opłukać, aby pozbyć się drobin piasku, kurzu i pozostałości nawozów. Trzeba to robić delikatnie, w dużej ilości wody, najlepiej dwukrotnie, wybierając owoce z wody na sito. Koniecznie przed obraniem z szypułek. Pozbawione ich truskawki łatwo nasiąkają wodą, a wtedy tracą swój słodki smak i intensywny aromat.
Zdrowy deser
Aby zrobić z truskawek wyśmienity słodki smakołyk, wystarczy je rozgnieść z odrobiną cukru i śmietanki. Z kolei pucharek owoców pokrojonych na połówki i udekorowanych bitą śmietaną z wiórkami czekolady stanowi prosty w przygotowaniu, a przy tym efektowny poczęstunek, idealny dla niespodziewanych gości. Owoce zmiksowane z jogurtem lub maślanką to sprawdzony pomysł na pożywny i smakowity koktajl, który skusi nawet niejadka. Smak truskawek dodatkowo podkreśli odrobina cukru waniliowego. Świeże czerwone owoce doskonale nadają się także na domowe sorbety. Można je zmiksować z kostkami lodu albo przygotować mus i wstawić (na godzinę lub dłużej) do zamrażalnika. Truskawki to także smakowite i dekoracyjne "nadzienie" do ciasta. Można je serwować również z czekoladą, bezami czy zwykłym twarożkiem. Z mniej efektownych owoców warto przygotować smaczny kompot.
Letni obiad
Kilkulatek na pewno chętnie zje także wakacyjne proste dania z dodatkiem słodkich, świeżych truskawek, np. makaron lub ryż. Całość wystarczy polać śmietaną i smaczny posiłek gotowy. Warto zapoznać smyka także ze smakiem bardziej pracochłonnych przysmaków: knedli lub pierogów z truskawkami. Owocowym musem można polać naleśniki z serem. Maluchy będą zachwycone.
Smak na zapas
Truskawki doskonale nadają się na przetwory. Można z nich robić smaczne domowe konfitury, dżemy i kompoty. Ale można je także po prostu zamrozić. To sposób, by w środku zimy poczuć ten wyjątkowy smak i aromat lata. Dla dzieci warto mrozić owoce w małych słoiczkach (np. po gotowych zupkach dla niemowląt), w postaci musu zmiksowanego z odrobiną cukru do smaku i zatopionymi w środku truskawkami pokrojonymi w grube plasterki. Gdy odtaje, taki domowy deserek będzie miał smak, kolor i aromat, jakby był przygotowany ze świeżych owoców. Warto też zamrażać całe truskawki, bo zachowują wtedy większość cennych właściwości oraz smak, choć tracą jędrność. Aby przywrócić im naturalny wygląd, wystarczy wrzucić zamrożone owoce do gorącej galaretki owocowej. Uwaga! Trzeba ją przygotować z połowy ilości wody podanej na opakowaniu. Tężejącą masę można wyłożyć na ciasto, np. sernik na zimno. Przed zamrożeniem, truskawki należy starannie umyć, usunąć szypułki i delikatnie osuszyć. Następnie trzeba je rozłożyć na tacy (tak, aby się nie dotykały) i zamrozić w zamrażarce ustawionej na najniższą możliwą temperaturę. Dopiero tak przygotowane owoce przekłada się w małych porcjach do torebek foliowych lub pojemników i szczelnie zamyka.