Reklama

Reklama

Rodzice pytają

Przeczytałaś poprzednie strony i wciąż masz kilka wątpliwości, jak wychować smyka? Sprawdź, o co pytają inne mamy i tatusiowie oraz poznaj rady eksperta.

Kochamy nasze dzieciaki nad życie, ale czasami po prostu ręce nam opadają, gdy wytną jakiś numer. A może to my za mało wiemy, jak nimi mądrze kierować? Zatem jeszcze kilka wskazówek...

Mój 3-letni Antoś w swoim przedszkolu bawi się głównie z dziewczynkami, a w domu domaga się lalek i wózeczka do ich wożenia. Mnie to specjalnie nie przeszkadza, ale mój mąż jest załamany. Czy mamy jakoś reagować?

Nie. Maluchy poznają świat i starają się go zrozumieć poprzez obserwację i naśladowanie innych. Przyjmują wtedy podczas zabaw różne role - tradycyjnie męskie lub żeńskie, niezależnie od tego, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką. Dlatego trzeba pozwolić synkowi na to, by czasem był strażakiem, a innym razem woził lalki w wózeczku. Będzie miał obraz tego, jak w prawdziwym życiu zachowują się różni ludzie. Wiele się nauczy i dowie, co wykorzysta jako dorosły mężczyzna.

Reklama

Nasza 3-letnia córeczka Sonia nie ma za grosz wiary w siebie. Wszystko - zarówno zabawy, jak i edukacja w przedszkolu - jest dla niej "znowu za trudne", "tylko dla chłopaków" albo "tylko dla dorosłych". Jak jej pomóc jakoś wzmocnić to marne poczucie własnej wartości?

Kiedy dziecko mówi ci, że coś jest dla niego za trudne albo po prostu nudne, cenzuruj własne myśli. Stwierdzenie, że "Wiadomo, to chłopiec, co go obchodzi poezja" albo "Dziewczynka i tak nie zostanie fizykiem" to pierwszy krok do traktowania swojego dziecka tak, by potwierdziło stereotypy. Staraj się, żeby twój malec rozwijał się przede wszystkim równomiernie, ale też obserwuj, czym się interesuje - i szczególnie wspieraj właśnie te jego naturalne zdolności.

Żona ciągle narzeka, że robię z niej kuchtę i czego się od nas nauczy nasz syn, patrząc, że ona jest zawsze w garach, a ja z nim w kinie czy na... kanapie. Ale ja naprawdę nie umiem gotować czy sprzątać, więc nie wiem, co mogę zrobić, by pokazać mu, jak ogarniać domowe sprawy.

Naucz synka, co oznacza bycie nowoczesnym mężczyzną i związek partnerski. Nie tylko zabieraj go na dwór czy do kina, ale i pokaż, że sam chcesz pomóc żonie i poproś, abyś był wdrażany w prace domowe: możecie przecież razem odkurzać czy obierać ziemniaki na pyszny obiadek. Pilnuj też, by chłopiec już od tych najmłodszych lat miał swoje stałe obowiązki (np. wynoszenie śmieci czy sprzątanie zabawek w swoim pokoju).

Słyszałam, że dla lepszego rozwoju chłopcy powinni jeść więcej mięsa, a dziewczynki nabiału. Czy to prawda?

Dieta jest ważna dla rozwoju maluchów, jednak nie jest prawdą, że przedstawiciele różnych płci mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. I chłopcy i dziewczynki powinni mieć zdrowy, urozmaicony jadłospis.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pytanie | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje