Reklama

Rodzice pytają!

Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego twój zdrowy, wyspany i najedzony maluch może zalewać się łzami.

Zabrałam mojego 2-miesięcznego synka do supermarketu. Był bardzo grzeczny w czasie zakupów, ale w domu zaczął okropnie płakać. Czy mógł się tak nagle rozchorować?

Odpowiedź: Prawdopodobnie przyczyną płaczu malca nie była choroba, lecz nadmiar wrażeń. Gdy dziecko jest zmęczone, aż jego główka pełna jest bodźców, które do niego docierały przez ostatnie kilka godzin, nie może usnąć.

Staje się wtedy rozdrażnione i marudne.

W takich momentach najlepiej zamknąć się z maluchem w cichym pokoju, zgasić światło i tuląc go lub karmiąc, spróbować uśpić.

Reklama

Staraj się też (o ile to możliwe) nie zabierać dziecka w miejsca, gdzie jest tłoczno i głośno, np. do dużych sklepów lub na przyjęcia.

Moje dziecko często płacze przed wyjściem na spacer, gdy ubrane czeka już na mnie w wózku. Czy krzyczy, bo jest mu za gorąco?

Odpowiedź: Oczywiście! Maleńkie dzieci płaczem reagują również na nieprzyjemne uczucie przegrzania lub wychłodzenia organizmu.

Jeśli opatulony malec poci się, czekając, aż ty się ubierzesz - płacze, by ci pokazać, że jest mu źle. Zawsze ubieraj dziecko na końcu, gdy już sama jesteś gotowa do wyjścia - wtedy się nie zgrzeje. Dbaj też, by niemowlę nie zmarzło - o tym również powie ci za pomocą łez.

Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno albo za ciepło, dotknij jego karku i zobacz, czy jest mokry od potu, czy też wychłodzony.

Mój półroczny synek od wczoraj bardzo płacze, ma gorączkę i łapie się za uszko. Czy wezwać lekarza?

Odpowiedź: Starsze niemowlę często dotyka miejsca, które go boli.

Więc jeśli synek łapie się za ucho, bardzo płacze (ból ucha jest bardzo dokuczliwy), a dodatkowo ma podwyższoną temperaturę, prawdopodobnie złapał jakąś infekcję.

Koniecznie idź z nim do lekarza, bo może to być zapalenie ucha, które często leczy się antybiotykiem.

Moja córeczka ma 7 miesięcy. Dotąd była spokojnym dzieckiem, ale od kilku dni ciągle płacze, marudzi i nie ma apetytu. Czy to objawy jakiejś choroby?

Odpowiedź: Być może powodem złego samopoczucia dziecka jest ząbkowanie. W tym wieku maluchom wyrzynają się pierwsze mleczaki, dlatego dzieci są rozdrażnione, ślinią się, mają zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, często nie chcą też jeść, bo twardszy pokarm podrażnia ich obolałą buzię.

Ząbkowaniu może towarzyszyć lekki stan podgorączkowy oraz rzadsze kupki (od nadmiaru śliny). Aby pomóc cierpiącemu malcowi, podawaj mu gryzaki schłodzone w lodówce, które złagodzą ból i swędzenie dziąseł.

Smaruj mu też dziąsła żelem (np. Calgel, Dentinox - dostępne w aptece bez recepty) i podaj lek przeciwbólowy.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | rodzice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy