Reklama

Reklama

Spanie na brzuchu

Niedługo zostanę mamą. Jak powinnam układać do snu noworodka w łóżeczku? Czy mogę kłaść go na brzuszku i podkładać mu pod głowę poduszkę?

Powinna pani układać noworodka w łóżeczku na boku. Taka pozycja zapobiega zakrztuszeniu się ulanym pokarmem. Maluszki w pierwszych tygodniach życia często zwracają połknięte podczas ssania mleko i mogą się nim zachłysnąć. Ważne jest też, by malca kłaść raz na prawym, a raz na lewym boku. Dzięki temu główka noworodka będzie miała ładny, symetryczny kształt. Jego czaszka ma jeszcze miękkie kości.

Dlatego gdy dziecko będzie leżało ciągle na tym samym boku, mogą one ulec spłaszczeniu z jednej strony. Jeśli zaś chodzi o spanie na brzuszku, to taka pozycja nie jest wskazana dla noworodka ze względu na niezagojony jeszcze pępuszek. Ponadto może ona sprzyjać bezdechowi niemowlęcemu i prowadzić do tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Reklama

Z tego samego powodu nie należy podkładać maleństwu pod głowę poduszki. Nie wolno też okrywać go kołderką pod szyję, a jedynie do wysokości paszek. Jednak gdy maluszek skończy miesiąc i jego pępuszek się zagoi, warto w ciągu dnia układać go na brzuchu. Ale pod warunkiem, że malec nie śpi i rodzic jest obok. Taka pozycja wzmacnia mięśnie.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje