Reklama

Reklama

To naprawdę modne być tatą!

Przewija i kąpie niemowlę, wstaje w środku nocy, by je nakarmić. Współczesny ojciec z radością uczestniczy w życiu małego człowieka, chce mieć z nim dobry kontakt. Jest dumny, gdy na ulicy szepczą za nim: "Zobacz, jaki fajny tata...".

Jeszcze kilka lat temu przeciętny ojciec poświęcał swoim dzieciom zaledwie 10 minut dziennie! Zgodnie z tradycyjnym modelem rodziny, mężczyzna zarabiał na dom, a kobieta wychowywała dzieci.

Reklama

Nie wchodzili sobie w paradę. Tata rzadko, poza wakacjami i niedzielami, pokazywał się z pociechami w miejscach publicznych. Zresztą żona wcale tego nie oczekiwała.

I choć nieraz narzekała, że mąż jej nie pomaga, że dom i dzieci są tylko na głowie, wolała, żeby dorabiał po godzinach niż stawiał z synem babki z piasku.

Tak było kiedyś... Ale czasy się zmieniły i zmieniło się podejście mężczyzn do kwestii rodzicielstwa.

Z badań CBOS (2006 r.) wynika, że największym powodzeniem (także u panów) cieszy się partnerski model małżeństwa, gdzie oboje małżonkowie realizują się zawodowo, wspólnie są odpowiedzialni za dom i wychowanie dzieci.

I dla dziecka, i dla mamy
Według badań TNS OBOP przeprowadzonych na użytek kampanii "Tata i ja" (2004 r.), 58 proc. ojców ocenia, że angażuje się tak samo w wychowanie dzieci jak matka.

Zaczynają od zajęć w szkole rodzenia, potem uczestniczą w porodzie rodzinnym (to już nie moda, to niemal standard!), a w domu pielęgnują maleństwo. I, co najważniejsze, wraz z wiekiem dziecka nic się nie zmienia!

Współczesny tata wyszedł z cienia matki, świetnie radzi sobie z pociechą i wcale nie robi tego z miną cierpiętnika. - Im więcej czasu zajmuje się swoim dzieckiem, tym jest lepszym ojcem - mówi psycholog i terapeutka Agnieszka Barańska z Poradni Rodzinnej w Warszawie.

- Mężczyźni, którzy towarzyszyli kobietom przy porodzie, nawiązują silną więź z dzieckiem, aktywniej też uczestniczą w pielęgnacji malca.

A jeżeli mają problemy z nową sytuacją, przełamują niechęć i szukają pomocy w poradniach psychologicznych.

Przed laty mogłam takich panów policzyć na palcach jednej ręki - kontynuuje Agnieszka Barańska. - Mężczyznom nie przychodziło do głowy,by przyznać się do tego, że nie radzą sobie z własnymi dziećmi.

To na szczęście się zmieniło, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Psycholożka długo może wyliczać zalety uczestnictwa ojca w wychowaniu.

- Takie dzieci są bardziej samodzielne i niezależne. Są bardziej ciekawe świata, często wybierają zawody, w których mogą się rozwijać, są twórcze. Ale jest jeszcze jeden plus uczestnictwa ojca w życiu dziecka.

Dzięki temu kobieta ma po prostu więcej czasu dla siebie - stwierdza Barańska. - Dba o siebie, ma potrzebę bycia atrakcyjną kobietą, a nie tylko matką.

To podnosi temperaturę pomiędzy rodzicami.

Trudno się dziwić młodym mamom, które nie mają oparcia w partnerze, że po całodniowej bieganinie przy dziecku nie są czułymi kochankami.

One chcą po prostu odpocząć!

Pan z dzieckiem? Bez kolejki!

Panów do opieki nad dziećmi zachęcają... inni mężczyźni! Pod tym zaskakującym stwierdzeniem podpisuje się dziennikarka i socjolog Monika Wiśniewska.

Niedługo ukaże się jej poradnik dla nowoczesnych tatusiów, który napisała wspólnie z mężem Przemkiem.

Mają 2-letniego synka Kacpra. Przemek był na urlopie "tacierzyńskim", gdy Monika prowadziła własną agencję dziennikarską.

- Przemek jest zawodowym kierowcą. Jego zarobki były niższe od moich. Jednak to nie ja namówiłam go na urlop, tylko najlepszy kolega Tomek, który ma 10-letnie bliźniaki - mówi Monika. - On ma bzika na punkcie synów.

Trzy lata temu, w wakacje, Tomek zabrał dzieci na obóz pod namiotami. Jego żona została w domu, bo nie znosi spartańskich warunków.

Zdradziła mi, że drżała z niepokoju o 7-letnich synów, ale postanowiła zaryzykować. Kiedy dzieciaki wróciły, jednogłośnie stwierdziły, że to były wakacje ich życia. To nic, że miały poobijane kolana, a ubrania nie dawały się doprać.

Świetnie się bawiły, a ojciec urósł w ich oczach do rangi super-kumpla, który wszystko potrafi. Do dziś jest dla nich autorytetem, mnóstwo rzeczy robią razem.

Dowiedz się więcej na temat: psycholog | ojcowie | CBOS | warsztaty | matka | szczęście | żona | urlop | pomysł | Ojców | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje