Reklama

Reklama

Warto mieć wsparcie innych mam

Macierzyństwo przeżywa się znacznie przyjemniej, jeśli ma się kogoś, kto doradzi, pomoże, zrozumie twoje problemy i szczerze o nich porozmawia.

Kiedyś świeżo upieczone matki mogły liczyć na pomoc wielopokoleniowej rodziny. Babcia, mama czy teściowa mieszkały w tym samym domu lub w okolicy, gotowe, by dzielić się swoim doświadczeniem albo wyręczyć. Teraz to się zmieniło - od bliskich dzielą nas czasem setki kilometrów.Nadal jednak potrzebujemy wsparcia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie. Dlatego, co zaradniejsze mamy, szukają pomocy w innych miejscach. Są różne możliwości.

Reklama

Spotkania w sieci i w Klubach Mam

Na portalach internetowych dla rodziców frekwencja dopisuje. Młode mamy szukają rad i informacji na każdy temat. "Co zrobić, żeby dziecko zasypiało samo i nie budziło się w nocy?", "Jak rozpoznać, że niemowlę ma kolkę?", "Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko? - pytają internautki. Wśród mam, którym kontakty przez internet nie wystarczą, coraz większą popularnością cieszą się Kluby Mam, powstające ostatnio w wielu miastach (w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu).

- Takie spotkanie to świetna okazja, żeby wyrwać się z dzieckiem z domu, dowiedzieć się różnych rzeczy, poplotkować, pośmiać się - mówi Paulina z Warszawy, mama 8-miesięcznej Zosi. Co tydzień zabiera córeczkę do osiedlowej sali zabaw na spotkanie z grupą młodych matek (i ich dzieci). - Bawimy się z maluchami, wymieniamy przepisami, podajemy namiary na dobrych lekarzy, doradzamy sobie w różnych sprawach. Trochę jak na ławce przy piaskownicy, tylko mniej przypadkowo. Dokładnie wiem, z kim rozmawiam, wiem, że za tydzień zobaczę te same twarze i to mi odpowiada.

Autorefleksja w Kręgu Matek

"Już nie daję rady. Praktycznie sama wychowuję dziecko (...) Mąż woli pograć w gry komputerowe.

Nie wiem, jak z nim rozmawiać", "Nie wyobrażam sobie powrotu do pracy na 10 godzin dziennie, ale nie mam pomysłu, jak inaczej mogłabym zarabiać..." - żalą się młode matki. Fora dla rodziców pękają w szwach od podobnych wypowiedzi.

- Pierwsze miesiące z dzieckiem są trudne. Zmienia się życie, zmienia się związek. Wiele kobiet nie daje sobie rady, nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji - uważają Aleksandra Kunstler (psycholog i instruktorka jogi) oraz Joanna Szpak (założycielka portalu dla mam Mama w Centrum). Znają temat od podszewki, bo same mają dzieci. Wspólnie stworzyły w Warszawie cieszący się wielkim powodzeniem Krąg Matek.

- Chciałyśmy zorganizować grupę rozwojową, w której mamy niemowląt od kilku tygodni do 6-8 miesięcy będą mogły otworzyć się, porozmawiać o tym, co się zmieniło w ich życiu, o macierzyństwie i związanych z nim emocjach - i pozytywnych i negatywnych. Ale to nie jest terapia.

- podkreśla Joanna Szpak. - Nie jest to także klubik. Nie spotykamy się po to, żeby udzielać sobie rad. Nie zajmujemy się dziećmi, ich problemami, dolegliwościami. Chodzi o wymianę myśli i doświadczeń.

Dowiedz się więcej na temat: pomysł | dziecko | matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje